NATO, Patrioty i Macierewicz. Rozpaczliwa szarża Moskali

Słynny tweet Tuska to element szerszej międzynarodowej operacji. W Polsce, NATO i Stanach Zjednoczonych zapadają właśnie decyzje, które ostatecznie zamkną Rosji tzw. okno możliwości. Na polskim odcinku kluczową postacią w tym procesie jest Antoni Macierewicz. Polowanie na jego głowę uderza nie tylko w polskie bezpieczeństwo, ale też całą politykę wschodnią NATO.


Siódmy listopada, Moskwa, kolegium rosyjskiego ministerstwa obrony. Generał Walerij Gierasimow podsumowuje ostatnie pięć lat w Zachodnim Okręgu Wojskowym (graniczącym z Polską): nowe cztery dywizje (jedna pancerna) oraz dwie brygady artylerii, 185 nowych samolotów i śmigłowców, 19 nowych okrętów itd. itp. Dziewiąty listopada, Bruksela, spotkanie ministrów obrony NATO. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg mówi: „Widzimy coraz bardziej asertywną Rosję. Widzimy Rosję, która przez wiele lat zainwestowała mocno w swe militarne zdolności, zmodernizowała swoje wojskowe możliwości”. Kanada, Halifax Security Forum, 18 listopada. Antoni Macierewicz ostrzega: Rosja szykuje się do ataku, „to nie jest zimna wojna, lecz gorąca wojna”. Opozycyjne media w Polsce w zmasowany sposób atakują ministra – tradycyjnie za „awanturnictwo” i „podżeganie do wojny”. Te same media kilka dni wcześniej cytowały wspomnianych Gierasimowa i Stoltenberga… W tym samym czasie upublicznione zostają słowa prezydenta o „ubeckich” metodach MON, a szef BBN w kilku wywiadach żąda zakończenia postępowania wobec generała Kraszewskiego. No i pojawia się słynny tweet Donalda Tuska… Kto, z jakiego powodu i dlaczego teraz próbuje rozhuśtać przysłowiową łódź?
Pozyskanie amerykańskich Patriotów, w połączeniu z uruchomioną w Redzikowie bazą tarczy antyrakietowej USA, sprawią, że całkowicie nieopłacalny stanie się zbrojny atak Rosji na Polskę, czyli na kluczowy odcinek wschodniej flanki NATO. Co więcej, zdecydowanie pogorszy się wówczas strategiczne położenie najdalej na zachód wysuniętego bastionu rosyjskiego: enklawy...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: