Gorączka wokół Korei Północnej. Reżim pręży muskuły

Pjongjang straszy kolejnymi testami broni. Trump wskazuje Pekin jako stronę, która może pomóc w rozwiązaniu kwestii północnokoreańskiej.

16 kwietnia na specjalnym koncercie z okazji 105. rocznicy urodzin Wiecznego Prezydenta Korei Północnej Kim Ir Sena na ekranie pojawił się film, na którym rakiety przeleciały nad Pacyfikiem i uderzyły w jedno z miast na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Na końcu nagrania ukazała się płonąca flaga USA na tle cmentarnych krzyży. Widownia, złożona głównie z żołnierzy, krzyczała z radości. Zadowolenie okazał też wnuk Kim Ir Sena i obecny przywódca KRLD Kim Dzong Un. Ten atak na USA był oczywiście fotomontażem, ale przeprowadzona przez Pjongjang w połowie lutego br. próba nowej rakiety KN 15 (Pukguksong-2) pokazuje, że reżim Korei Płn. zdobywa kolejne technologie i rzuca wyzwanie Waszyngtonowi. Również sprzęt zaprezentowany na paradzie militarnej z okazji urodzin Kim Ir Sena pokazał postępy Pjongjangu w rozwoju programu rakietowego. Na defiladzie zaprezentowano kilka pocisków międzykontynentalnych (ICBM), m.in. KN-08 (Rodong-C) i KN-14. Te dwie rakiety mogą osiągać cele oddalone o 12 tys. km, a więc są w stanie dolecieć do miast USA. Na paradzie pojawiły się zupełnie dotąd nieznane rakiety, o których amerykańscy i południowokoreańscy eksperci mówią, że jedna przypomina chiński pocisk DF-31 (zasięg do 11,2 tys. km), a druga rosyjski Topol (zasięg do 11 tys. km).
Po pokazie siły Kim Dzong Un zaliczył wpadkę – próba wystrzelenia pocisku balistycznego zakończyła się fiaskiem. Nie zmienia to jednak faktu, że komunistyczny reżim w Korei Płn. staje się zdolny do zaatakowania Stanów Zjednoczonych pociskiem z bronią jądrową. A amerykańscy analitycy przypominają, że poza rozwijaniem programu atomowego Pjongjang ma jeden z największych na świecie zapasów broni chemicznej, zaawansowany program badań nad bronią biologiczną i prowadzi aktywną działalność w cyberprzestrzeni.
 
Cierpliwość...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: