Mogiła Narbutta

Mogiła Narbutta
Dubicze to duża, tzw. kościelna wieś położona pośród potężnych także dziś lasów Puszczy Nackiej. Miejscowość znajduje się gdzieś na końcu świata, wciśnięta pomiędzy resztki niezmeliorowanych jeszcze rojstów i leśnych bagienek. Puszczę rozcina obecnie granica między Litwą a Białorusią. Przed wojną była tu Polska.

Dubicze wchodziły w skład powiatu lidzkiego w ramach województwa nowogródzkiego. Centralnym punktem wsi jest urokliwy, drewniany kościół pod wezwaniem Serca Jezusowego, za nim cmentarz, obok drewniany budynek plebanii.

W czasie okupacji była tu placówka Armii Krajowej. Proboszczem i zaprzysiężonym żołnierzem AK był tu ks. Leon Chrystowski. Na plebanii działała przez chwilę konspiracyjna drukarenka. Powielano tam partyzanckie pismo oddziałów AK, dowodzonych przez por. Jana Borysewicza ps. „Krysia”, noszące tytuł „Szlakiem Narbutta”. Tytuł nawiązywał do legendarnej postaci pierwszego partyzanta ziemi lidzkiej i naczelnika powstania styczniowego na tej ziemi – Ludwika Narbutta. I faktycznie, zimą 1945 r. żołnierze AK, klucząc po lasach i błotach Puszczy Nackiej, wymykając się zastawionym na nich sowieckim obławom i ginąc w boju z wrogiem posługującym się językiem rosyjskim, podążali niemal dosłownie drogą wytyczną przed przeszło 80 laty przez naczelnika Narbutta. Notabene pochowanego wraz ze swymi towarzyszami broni dosłownie kilkanaście metrów od plebanii, gdzie na konspiracyjnym powielaczu odbijano pismo mające w nagłówku jego nazwisko.
Dostęp do artykułów:
DRUKUJ
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.