Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

"Transformacja" - nowa książka Sławomira Cenckiewicza o kulisach przejścia PRL w III RP i postkomunie w Polsce. Lektura obowiązkowa!

Fot. Konrad Falecki/Gazeta Polska
Fot. Konrad Falecki/Gazeta Polska

"Transformacja" - to najnowsza książka autorstwa dr hab. Sławomira Cenckiewicza, w której historyk przybliża przemianę PRL w III RP i dokonuje wnikliwej obserwacji postkomunizmu w Polsce po roku 1989. Wydaniu tej ważnej i ciekawej publikacji patronują media Strefy Wolnego Słowa. Zachęcamy do zakupu "Transformacji" w przedsprzedaży na stronie sklep.gazetapolska.pl

W maju 2022 r. odbyła się premiera "Agentury" - pierwszej książki z trylogii przygotowanej przy znanego i cenionego historyka, badacza dziejów najnowszych, dr hab. Sławomira Cenckiewicza. "Opisując agentów i ich konkretne role, chciałem ukazać także niektóre z ich ofiar, by trwały w naszej pamięci" - mówił o swojej publikacji autor.

Teraz przyszedł czas na drugą część cenckiewiczowskiej trylogii pod tytułem "Transformacja".

"Kiszczak, Czempiński, Petelicki, Michnik, Iwulski, Jaruzelski, Gawor, Mazowiecki, Lichocki, Komorowski, Tobiasz, Kuroń, Dukaczewski, Sienkiewicz, Tusk… A także nielegałowie, porywanie dzieci przez służby PRL, spisek w Magdalence, lustracja Trybunału Konstytucyjnego, przewerbowanie SB do CIA, FOZZ, WSI, UOP, „afera marszałkowa”, przejmowanie spadków, bezpieka w urzędzie Miasta st. Warszawy, genderyzm historyczny…" 

- to krótki i hasłowy opis obszernej tematyki, jaką historyk porusza w swoim najnowszym dziele.

Fot. Konrad Falecki/Gazeta Polska

[Fot. Konrad Falecki/Gazeta Polska]

Dr hab. Sławomir Cenckiewcz - dobrze znany naszym Czytelnikom - to historyk, autor i współautor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, poświęconych zagadnieniom komunistycznych służb specjalnych, a także biografii Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, Ryszarda Kuklińskiego czy Lecha Kaczyńskiego. Dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, doradca prezesa IPN ds. naukowych.

Autor we wnikliwy sposób analizuje proces transformacji ustrojowej i przepoczwarzania się PRL w III RP, a także przygląda się zjawisku postkomunizmu w Polsce po roku 1989, zwracając uwagę na głównych aktorów - tych na scenie politycznej, i tych w jej kulisach. 

W publikacji Sławomira Cenckiewicza nie brakuje postaci, które do dziś kształtują polską scenę polityczną. Niedawna przeszłość, opisywana na kartach drugiej części trylogii, w bardzo widoczny sposób rzutuje na polską teraźniejszość.

- To kopalnia wiedzy. Sam się zdziwiłem, jak dobrze wyszła tak książka - przyznaje sam autor. 

"Transformacja" została wydana nakładem Wydawnictwa LTW, a patronatem objęły ją media Strefy Wolnego Słowa - "Gazeta Polska", "Gazeta Polska Codziennie", "Nowe Państwo", portal niezalezna.pl oraz TV Republika. 

Fot. Konrad Falecki/Gazeta Polska

[Fot. Konrad Falecki/Gazeta Polska]

Nasze media aktywnie włączają się również w cykl spotkań autorskich, promujących książkę, które odbędą się w najbliższych tygodniach w całej Polsce. By być na bieżąco - zachęcamy do śledzenia informacji na portalu niezalezna.pl, w TV Republika oraz na łamach "GP" oraz "GPC".

- Liczę na interesujące dyskusje, nawet na jakąś krytykę, jeśli ktoś już zdąży przeczytać "Transformację". Słowem - do zobaczenia!

- mówi dr hab. Sławomir Cenckiewicz

Książkę "Transformacja" można w przedsprzedaży zamówić na stronie sklep.gazetapolska.pl [KLIKNIJ] - zachęcamy do zakupu i lektury.