Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Herbert wrócił do Lwowa

Dodano: 18/08/2026 - Nr 34 z 19 sierpnia 2026

Rok temu „książę poetów” zabrał widzów w podróż do Grecji, a w tegorocznej odsłonie spacerowaliśmy po Lwowie, mieście jego dzieciństwa i młodości. W Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu po raz 27. odbył się Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada”. 

Lwów, tak ważne i twórcze miasto II Rzeczypospolitej, leży obecnie na Ukrainie. Z publikacji wydanej na tegorocznej „Herbertiadzie”, tekstu Józefa Marii Ruszara „Wieczny Lwów”, dowiadujemy się, że miasto jednak „wiedzie w wierszach i esejach Herberta życie ukryte, podskórne i nie jest to kwestia cenzury, którą przecież można oszukać”. Miasto jest w twórczości poety „symbolem cywilizacji, jak Rzym” wobec barbarzyńców, a także „symbolem wolności, tolerancji, różnorodności etnicznej i religijnej”.

Miasto, do którego nie wrócił

Bez wątpienia Zbigniew Herbert był zakochany we Lwowie, tam się urodził, tam dojrzewał i kształcił, miał kolegów i przyjaciół. Podczas II wojny światowej, kiedy

     
17%
pozostało do przeczytania: 83%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów oraz lektora na gazetapolska.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas [email protected]

W tym numerze