Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Majowy wyjazd na Ukrainę w ramach akcji Polak z Sercem

mat. pras.
mat. pras.

W dniach 15-16 maja., w ramach akcji Polak z Sercem, odbył się wyjazd wolontariuszy na Ukrainę, mający na celu zawiezienie darów materialnych oraz nawiązanie bezpośrednich relacji z Polonią zamieszkującą te tereny. W ramach akcji młodzi wolontariusze z Polski spotkali się z przedstawicielami polskiej społeczności na Kresach, oraz odwiedzili różne instytucjei organizacje.

Pierwszym punktem podczas wyjazdu na Ukrainę była wizyta w Konsulacie Generalnym RP we Lwowie, gdzie podczas rozmowy z Panią Konsul – Elizą Dzwonkiewicz osoby obecne mogły usłyszeć o największych trudnościach z jakimi borykają się nasi Rodacy na Kresach. Następnie wolontariusze spotkali się w Kurii Metropolitarnej we Lwowie z Arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim – honorowym partnerem akcji. Przy okazji spotkań zostały przekazane dary materialne, które następnie zostały przekazane najbardziej potrzebującym. 

Posłani ze Lwowa ochotnicy z Polski ruszyli do oddalonego o 400 km Żytomierza na spotkanie z siostrą polskiego pochodzenia - Wiktorią Andruszczyszyną ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, która od lat działając na Ukrainie, wspiera dzieci i rodziny potrzebujące. Przy tej okazji obecni mogli bezpośrednio doświadczyć trudów z jakimi borykają się nasi Rodacy. Podczas wyjazdu odbywała się miejscowa akcja „Kropla dobra”, której przewodziła s. Wiktoria. Nasi wolontariusze odwiedzili 8-letnią Walerię, która wraz ze swoją rodziną przeniosła się do małej wsi w obwodzie żytomierskim w poszukiwaniu bezpieczniejszego miejsca do życia. Dziewczynka została obdarowana tortem, drobnym upominkiem, a także kompleksową paczką żywnościowo-chemiczną dla całej rodziny.

Akcja Polak z Sercem to inicjatywa, która nie tylko skupia się na dostarczaniu pomocy materialnej, ale również na nawiązywaniu bezpośrednich relacji z Polonią zamieszkującą Kresy. Majowy wyjazd wolontariuszy był kolejnym krokiem na drodze do wspierania polskiej społeczności na Ukrainie oraz dalszego budowania mostów porozumienia i solidarności.