Polska fabryka osocza kontra farmaceutyczny lobbing. Strategiczny projekt, urzędnicy ze specjalną ochroną?

Pomysł stworzenia w Polsce fabryki osocza chwalą byli ministrowie i wiceministrowie zdrowia z różnych politycznych opcji. Przestrzegają jednak, że istnieją silne grupy interesów, które mogą przeszkadzać przy realizacji tego projektu.
 
W ubiegłym tygodniu „GP” ujawniła, że Ministerstwo Zdrowia, kierowane przez Łukasza Szumowskiego, przesłało do Kancelarii Premiera projekt zakładający stworzenie w Polsce fabryki produkującej leki osoczopochodne. Założenia i koncepcja powstania tej strategicznej dla kraju inwestycji są objęte klauzulą „tajne”. Wszystko dlatego, że chodzi o ogromne pieniądze. Realizacja inwestycji oznaczałaby, że Skarb Państwa nie musiałby wydawać tak jak dotychczas 500 mln zł rocznie na zakup leków osoczopochodnych od zagranicznych koncernów farmaceutycznych. Pomysł Szumowskiego chwalą byli ministrowie i wiceministrowie zdrowia z różnych opcji politycznych. Część z nich przyznaje jednak, że stworzenie fabryki nie będzie łatwe ze względu na silny lobbing firm farmaceutycznych, które sporo stracą na realizacji tego projektu. Dlatego – jak nieoficjalnie dowiedziała się „Gazeta Polska” – urzędnicy zaangażowani w stworzenie fabryki mają być objęci specjalną ochroną służb specjalnych.
 
Inwestycja bardzo potrzebna
Zgodnie ze wstępnymi założeniami planu ministra Łukasza Szumowskiego, fabryka przetwarzająca osocze miałaby powstać w 2023 roku. Jednak realizacja inwestycji opóźni się pewnie ze względu na epidemię koronawirusa, ale nikt nie ma wątpliwości, że jest potrzebna.
– Powstanie fabryki przetwarzania osocza leży w pełni w polskim interesie – mówi „GP” Krzysztof Łanda, były wiceministrem zdrowia w rządzie Beaty Szydło (listopad 2015 rok – kwiecień 2017 rok).
Pomysł budowy fabryki popiera też prof. Adam Fronczak, wiceminister zdrowia w rządzie Donalda Tuska (grudzień 2007 rok – grudzień2011 rok). – Od dawna wiadomo, że Polska potrzebuje fabryki produkującej leki osoczopochodne....
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: