Ochronna tarcza dla polskich firm. Rząd wyda 212 mld zł na walkę ze skutkami koronawirusa

„Dzisiaj bardzo wielu przedsiębiorców jest w kłopotach (...). Pomoc jest im ogromnie potrzebna – i tym najmniejszym przedsiębiorcom, tym średnim, ale także tym wielkim” –  stwierdził prezydent Andrzej Duda. Odpowiedzią na te potrzeby ma być tarcza antykryzysowa.

Tarcza to pakiet rozmaitych rozwiązań przedstawionych przez premiera Mateusza Morawieckiego o łącznej, niebagatelnej wartości 212 mld zł, tj. blisko 10 proc. rocznego PKB Polski, które mają maksymalnie złagodzić w gospodarce i w życiu codziennym skutki pandemii COVID-19. Jak ocenił premier Morawiecki, „obecna sytuacja to być może najpoważniejsza próba, z jaką mierzy się Polska w XXI wieku”.

Rozwiązania tarczy wejdą w życie w najbliższych dniach i tygodniach
– Część propozycji, które nie wymagają zmian legislacyjnych, takie jak podniesienie płynności w sektorze bankowym, które jest efektem decyzji RPP, powinny skutkować niemalże już od dzisiaj – powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla TVP1. Inne, po uchwaleniu przez Sejm odpowiedniej ustawy, mogłyby zacząć obowiązywać od 1 kwietnia.
– W najtrudniejszej sytuacji są ci najmniejsi [przedsiębiorcy], którzy niedawno podjęli inwestycje, wzięli kredyty, zaczęli zatrudniać ludzi – stwierdził w wystąpieniu telewizyjnym prezydent Duda. – Dzisiaj ich pracownicy nie mogą świadczyć pracy właśnie z uwagi na to, że nie ma popytu na usługi, często już rozmawia się z nimi na temat rozwiązania umowy o pracę czy rozwiązania relacji, która na tę pracę pozwala. Dlatego uznałem, że przede wszystkim jest tu potrzeba wsparcia ludzi ciężko pracujących na co dzień – i jako przedsiębiorcy, i jako pracownicy – bo to oni znajdują się dzisiaj w najgorszej sytuacji, co rzecz jasna przełoży się w efekcie na całą gospodarkę – powiedział prezydent.
Co więcej, jak zauważył w wypowiedzi dla „GP” dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego: – Trzeba nastawić się na jeden cel: by pozwolić...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: