Budowlanka nie zwalnia tempa. Polska efektywnie korzysta ze środków UE przeznaczonych na inwestycje budowlane

Choć około 7-proc. udział sektora budownictwa w PKB nie wydaje się spektakularnie wysoki, ma poważne znaczenie dla całej gospodarki. W 2020 roku wskutek spodziewanego zwiększenia produkcji mieszkań i inwestycji infrastrukturalnych ten wpływ będzie jeszcze bardziej istotny.

To wynik kończącej się w tym roku finansowej perspektywy unijnej i związanej z tym konieczności finalizowania rozmaitych inwestycji realizowanych ze wsparciem funduszy UE. Przy czym, jak podkreślają nasi rozmówcy, choć owa „perspektywa” wygasa właśnie w 2020 roku, to w obecnym roku nie nastąpi koniec jej rozliczania czy praktycznego finalizowania inwestycji. Przewiduje się, że nastąpi to do końca 2022 roku. Jednak nasi główni publiczni inwestorzy: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) będą dążyć do oddawania do użytku już w tym roku jak największej liczby odcinków autostrad, dróg ekspresowych, modernizowanych szlaków kolejowych czy dworców. Przypomnijmy, że także w tym roku będą dalej realizowane tak ważne inwestycje publiczne jak rozbudowa gazoportu LNG w Świnoujściu, rozpoczną się prace budowlane gazociągu Baltic Pipe z Norwegii do Polski, a w budowie znajdą się następne odcinki europejskich tras transportowych: via Baltica, via Carpatia czy rail Baltica, a także krajowych autostrad i dróg ekspresowych.

Budownictwo mieszkaniowe
Obecny rok powinien przynieść kolejne rekordy w liczbie mieszkań oddawanych, jak i pozostających w realizacji, oraz pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę. Ostatnie lata przyzwyczaiły nas zresztą do tego. Z ostatnich danych GUS wynika, że w całym ubiegłym roku powinniśmy przekroczyć po raz pierwszy od 40 lat magiczną liczbę 200 tys. mieszkań oddanych do użytku (na koniec listopada 2019 roku było ukończonych 184,3 tys.). Choć do rekordu w całym okresie powojennym (ponad 280 tys. lokali w 1978 roku) jeszcze sporo brakuje, to i tak jest sporo...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: