Cudze chwalicie, swego nie znacie. Światowy przemysł naftowy narodził się 166 lat temu w Polsce

31 lipca 1853 r. po raz pierwszy publicznie zapalono lampy naftowe w szpitalu lwowskim na Łyczakowie podczas operacji usuwania przez dr. Zagórskiego wyrostka robaczkowego pacjentowi Władysławowi Galeckiemu. Data ta zapisała się w światowej historii jako symboliczne narodziny przemysłu naftowego.

W następnym, 1854 r. powstała pierwsza kopalnia ropy naftowej w Bóbrce na Podkarpaciu i rozpoczęła się eksploatacja przemysłowa tego surowca. Jest ona w tym samym miejscu cały czas kontynuowana, a w obrębie wciąż czynnej kopalni ropy naftowej funkcjonuje równolegle powstałe w 1972 r., w 150. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego jego imienia. Warto zaznaczyć, że jednym z Fundatorów obiektu jest PKN ORLEN, a jego sponsorem – Fundacja ORLEN Dar Serca. Muzeum stanowi jedyną taką atrakcję turystyczną w naszym kraju – i nie tylko.
Wszystkie te fakty, dość słabo znane na świecie, przeczą mniemaniu, że to kraje Bliskiego Wschodu lub Stany Zjednoczone stanowią miejsca narodzin i rozwoju przemysłu naftowego na świecie. Cóż, popularyzacji dorobku Ignacego Łukasiewicza, czyli prawdziwego, polskiego (choć Ormianina z pochodzenia) ojca przemysłu naftowego, nie ułatwiły z pewnością czasy rozbiorów, w których żył.

Pierwsza kopalnia oleju skalnego
Jak możemy dowiedzieć się ze strony Muzeum, naturalne wycieki ropy naftowej, zwanej przed laty olejem skalnym lub skałolejem, występowały w lesie bobrzeckim między Krosnem a Duklą od dawien dawna. Jednak dopiero w 1854 r., a więc dokładnie 165 lat temu, powstała w tym miejscu kopalnia i rozpoczęła się eksploatacja przemysłowa ropy. Pionierami przemysłu naftowego, a jednocześnie założycielami kopalni w Bóbrce byli: Ignacy Łukasiewicz – farmaceuta, Tytus Trzecieski – ziemianin i inicjator założenia kopalni, oraz Karol Klobassa-Zrencki – właściciel wsi Bóbrka. Niemal jak w późniejszej „Ziemi Obiecanej” Reymonta współpraca całej trójki...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: