Młody segment piątki z plusem. Zmiany w polityce podatkowej

Wszyscy zatrudnieni w wieku do 26 lat pracujący na umowę o pracę i umowy-zlecenia od 1 sierpnia br. nie będą płacili podatku PIT. Rozwiązanie to premier Mateusz Morawiecki określił jako wielką inwestycję w ludzi młodych.

Przemawiając w Sejmie w trakcie debaty nad uchwaleniem nowelizacji trzech ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych, o świadczeniach rodzinnych oraz o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, premier stwierdził, że „młodzi muszą chcieć zostać w Polsce”.

Obowiązek i polska racja stanu
– To jest nasz obowiązek, ku temu będziemy dążyć – dodał. – To jest jednocześnie polska racja stanu. To dlatego w ten projekt angażujemy już w tym roku ok. miliarda zł, bo zacznie on działać, jeśli Wysoka Izba i pan prezydent tak zdecydują, od sierpnia. A w przyszłym roku będzie to co najmniej 2,5 mld zł – szacuje Mateusz Morawiecki.
Konieczność uchwalenia nowelizacji uzasadniał chęcią przyciągnięcia młodych ludzi na polski rynek pracy. Osoby w młodym wieku mają bowiem szczególne potrzeby materialne. Wiążą się one z kosztami wynajmu mieszkania czy wpłacania rat na spłatę kredytu mieszkaniowego. Z kosztami wiąże się także zakładanie rodziny. Tymczasem od 2004 r., tj. od wstąpienia Polski do UE, z naszego kraju wyjechało co najmniej 1,7 mln osób, w przytłaczającej większości młodych. – To gigantyczna strata. Nie możemy sobie pozwolić na kolejną – uważa premier.
Z kolei w opinii wiceministra finansów Piotra Nowaka „większość studentów, ok. 90 proc., kończy studia w wieku 24–25 lat i chodzi o to, żeby ułatwić im ten pierwszy rok czy dwa lata w starcie zawodowym i odciążyć ich również w zakresie, w jakim po prostu jest to możliwe, również w ramach realnych możliwości budżetowych”.
Zerowy PIT obejmie osoby, które osiągają przychody z pracy (czyli ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego lub stosunku pracy nakładczej) oraz z umów-...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: