Armagedon nam nie grozi. Realne konsekwencje wprowadzenia „piątki Kaczyńskiego”

Wbrew wieszczeniom czołowych „autorytetów” ekonomicznych, dawnych urzędników resortu finansów, opozycji i sprzyjającej jej mediów, nie czeka nas żadna katastrofa gospodarcza z powodu nowych zapowiedzi PiS.

Przypomnijmy, że zapowiedzi PiS obejmują: poszerzenie (na pierwsze dziecko) programu 500+; wypłatę trzynastej emerytury (i renty – w wysokości 1100 zł brutto); obniżkę stawek PIT dla wszystkich pracujących (z 18 do 17 proc.); zniesienie 18-proc. PIT dla pracowników do 26. roku życia; dwukrotne zwiększenie kosztów uzyskania przychodu dla wszystkich pracujących; poprawę komunikacji autobusowej na prowincji.

To się nie uda?
„Przekroczenie deficytu na poziomie 3 proc. PKB grozi rozpoczęciem przez Komisję Europejską tzw. procedury nadmiernego deficytu – ostrzega portal Money.pl. „W żaden sposób im się to nie zepnie” – mówi Interii były minister finansów w rządzie PO-PSL Mateusz Szczurek. „Im większe będzie spowolnienie gospodarcze w tym i przyszłym roku, tym większa pewność, że jeśli nie w 2020, to w 2021 r. deficyt finansów publicznych przekroczy 3 proc. PKB. A Polska popadnie ponownie w unijną procedurę nadmiernego deficytu” – podaje portal Interia. „To, co robi rząd, to hucpa” – komentuje Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej. A prawdziwym zwieńczeniem chóru „zatroskanych” o przyszłość kraju był ostatni apel „o rozwagę i poszanowanie zasad stabilizacji w finansach publicznych”, podpisany przez 18 ekonomistów i byłych polityków, w którym krytycznie oceniają oni obecną politykę wydatkową państwa, zwłaszcza – ich zdaniem – opłakane dla budżetu skutki wprowadzenia „piątki Kaczyńskiego”. „W efekcie istnieje bardzo poważne ryzyko przekroczenia przez deficyt sektora finansów publicznych 3 proc. PKB już w roku przyszłym i dalszego znacznego wzrostu deficytu po roku 2020, tym silniejszego, im głębsze będzie cykliczne spowolnienie wzrostu gospodarczego” – alarmują autorzy apelu. Wśród jego sygnatariuszy...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: