Niskie bezrobocie – wysoki popyt na pracowników. Skomplikowana sytuacja na polskim rynku pracy

W czerwcu odnotowano spadek liczby bezrobotnych do rekordowego od niemal trzech dekad poziomu poniżej 1 mln (969 tys.). A firmy chętnie zatrudniają nowych pracowników. Niestety, zwłaszcza w budownictwie odczuwają ich ogromne niedobory.


Potwierdzają to choćby wyniki ostatniego badania polskich pracodawców ManpowerGroup, które dotyczyło perspektyw zatrudnienia w III kwartale br. w porównaniu z końcem II kwartału. Zwiększenie całkowitego zatrudnienia planuje 18 proc. biorących udział w badaniu. Szczególnie dobra sytuacja pod względem oczekiwanego przez pracodawców wzrostu liczby zatrudnionych (najbardziej korzystna na rynku pracy od ponad dziewięciu lat) panuje w woj. kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i pomorskim.
969 tys. osób pozostających bez pracy pod koniec czerwca oznacza, że stopa bezrobocia osiągnęła poziom 5,9 proc. Tym samym była o 1,1 punktu proc. niższa niż rok wcześniej. – Począwszy od 1991 r. nigdy wskaźnik bezrobocia w czerwcu nie był tak niski, natomiast identyczny po raz ostatni odnotowano w listopadzie 1990 r. Optymistyczne informacje mamy z woj. warmińsko-mazurskiego, w którym stopa bezrobocia jest najwyższa. Spadek bezrobocia jest tu największy – ocenia Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Za chlebem
Niskie bezrobocie nie oznacza jednak, że sytuacja na rynku pracy jest dobra. Od długiego czasu pracodawcy narzekają bowiem na brak rąk do pracy. Nic w tym dziwnego. Spośród około 2 mln w większości młodych i dobrze wykształconych Polaków, którzy po przystąpieniu naszego kraju do UE wyjechali za pracą do krajów Europy Zachodniej, wróciło niewielu. Głównym tego powodem są osiągane tam nawet 3-krotnie wyższe płace niż w Polsce. Według danych GUS poza granicami naszego kraju przebywało w 2016 r. ponad 2,5 mln osób. Zaś z ostatniego raportu „Migracje Zarobkowe Polaków” Work Service wynika, że wciąż 11,8 proc. Polaków rozważa zagraniczny wyjazd...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: