Pomoc na start. Rząd wesprze sfinansowanie wyprawki szkolnej

Uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczynają nowy rok szkolny i nie ukończyli jeszcze 20. roku życia, otrzymają 300 zł na szkolną wyprawkę. Wnioski o pieniądze z programu „Dobry start” można składać już od 1 lipca elektronicznie, np. przy pomocy bankowości elektronicznej, a od 1 sierpnia tradycyjnie.
Pomoc może trafić do ponad 4,6 mln uczniów, rząd chce w ten sposób pomóc rodzicom w sfinansowaniu zakupu wyprawki szkolnej i zainwestować w edukację polskich dzieci. Coroczne wydatki na zakup książek, zeszytów i niezbędnych przedmiotów do szkoły nie należą bowiem do najniższych. Według CBOS, w przypadku rodzin z jednym dzieckiem łączne wydatki na wyprawkę szkolną wyniosły na początku roku szkolnego 2017/2018 średnio 686 zł, dla dwojga uczniów było to średnio 1268 zł, natomiast w rodzinach z co najmniej trojgiem dzieci – 1729 zł.300 zł dla ucznia

Program „Dobry start” nie pokryje całości wydatków, ale w znacznym stopniu pomoże rodzicom w przygotowaniu dziecka do szkoły. Co ważne, 300 zł raz w roku dostanie każda rodzina – tak biologiczna, jak i zastępcza, oraz domy dziecka, bez względu na dochód. Świadczenie przysługuje do 20. roku życia dla uczącego się potomka, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych górna granica wieku przesuwa się do 24. roku życia.

– Z programu „Dobry start", który jest inwestycją w edukację polskich dzieci, skorzysta 4,6 mln uczniów. Wnioski o wsparcie złożyć może 3,4 mln rodzin. Koszt w skali kraju to 1,4 mld zł. Jesteśmy już przygotowani, aby te środki do samorządów zostały przekazywane – zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, prezentując program.

Zapewniła przy tym, że rządowi zależy, aby informacja dotarła do każdego z rodziców, dlatego przedstawiciele ministerstw będą spotykać się regionalnie z przedstawicielami samorządów i dyrektorami szkół w regionach, tłumacząc, na czym polega program. – Zależy nam...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: