Polska ma prawo wystąpić o zmianę komisarza

WYWIAD Elżbieta Bieńkowska jest komisarzem, więc co do zasady działa w interesie UE. W tej jednak sytuacji, gdy chodzi o wizerunek kraju, z którego pochodzi, powinna zagłosować przeciwko wszczęciu procedury wobec Polski,  zachować się lojalnie w stosunku do własnego państwa. Wybrała jednak lojalność wobec establishmentu brukselskiego i partii, która ją do Brukseli wysłała. Jestem przekonany, że przedstawiciel Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii zachowałby się w tej sytuacji inaczej - z dr. hab. Piotrem Wawrzykiem, politologiem z Instytutu Europeistyki UW, rozmawia Sabina Treffler

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbywającej się w Strasburgu 19 stycznia br. dyskutowano na temat praworządności i ograniczeń wolności prasy w Polsce. Jaki to może mieć wpływ na wszczętą przez Komisję Europejską procedurę?
Żadnego. Parlament Europejski może być wprawdzie, zgodnie z traktatem o Unii Europejskiej, tak samo jak Komisja Europejska czy część państw członkowskich Unii Europejskiej, inicjatorem wszczęcia tej procedury. Jednak tego nie zrobił i na obecnym etapie również nie bierze w tym procesie udziału. Debata na forum europarlamentu to tylko możliwość dla niektórych deputowanych do wykazania się elokwencją w swoich przemowach. Głosowanie nad przyjęciem rezolucji podsumowującej debatę podczas sesji plenarnej, która się odbędzie na początku lutego, też nie ma większego znaczenia.

Debatę w Strasburgu, obok oświadczenia Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej, poprzedziło przemówienie premier Beaty Szydło. Jaki może ono mieć wpływ na dalsze etapy procedury?
Na pewno nieco stonuje te nastroje oraz obali zarzuty bez pokrycia w faktach, jak choćby ten o ograniczaniu wolności prasy w Polsce czy mediów w ogóle.
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów:
DRUKUJ
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.