Dajmy broń Ukrainie

Analiza \ Były koordynator wywiadu USA specjalnie dla „GP”
Dajmy broń Ukrainie (foto. Artur Shvarts/PAP/EPA)
USA powinny jak najszybciej dostarczyć na zachodnią Ukrainę pociski przeciwlotnicze oraz przeciwpancerne, artylerię, broń ręczną i śmigłowce bojowe. Długoterminowe skutki podporządkowania 50-milionowej Ukrainy Moskwie to zdolność do hegemonii Kremla w strefie euroazjatyckiej, możliwość dyktowania warunków Unii Europejskiej oraz systematycznego osłabiania NATO

Jeszcze przed inwazją Rosji na Krym twierdziłem, że niepodległościowa rewolta na Ukrainie, która rozlała się niemal w całym kraju, może skutkować geopolitycznym trzęsieniem ziemi. W zależności od jego ostatecznego rezultatu przyniesie ono korzyści – i to trwałe – albo Rosji, albo Zachodowi. Niestety, postawa Zachodu, czyli brak działania, stawia w korzystniejszej sytuacji Federację Rosyjską.

Szansa dla Polski
Putin i jego towarzysze wierzą, że Ukraina zawsze była i będzie nierozerwalnie związana z ich państwem. Rosyjski prezydent wie, że może odbudować imperium tylko wtedy, jeśli uda mu się zatrzymać Ukrainę w strefie swoich wpływów. Bez niej powrót Rosji do roli potężnego terytorialnie i militarnie supermocarstwa jest niemożliwy. Długoterminowe skutki podporządkowania Moskwie 50-milionowej Ukrainy to zdolność do hegemonii Kremla w strefie euroazjatyckiej, możliwość dyktowania warunków Unii Europejskiej oraz systematycznego osłabiania NATO. Krótkoterminowe rezultaty dominacji Rosji na Ukrainie – być może będziemy ich świadkami już w najbliższych latach – to groźba bezpośredniego militarnego nacisku na państwa bałtyckie i Polskę, a także szantaż nuklearny wobec Polski i Niemiec.
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów:
DRUKUJ

Gen. Walter Jajko

Gen. Walter Jajko
Gen. Walter Jajko
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.