Polscy internauci szpiegowani przez władzę

INWIGILACJA \ Wiedzą o nas wszystko
Polscy internauci szpiegowani przez władzę (foto. sxc.hu)
Użytkownicy internetu w Polsce są szpiegowani przez polski rząd przy użyciu nowoczesnego oprogramowania z Włoch – wynika z raportu naukowców z uniwersytetu w Toronto. Tych samych narzędzi do inwigilacji podejrzanych obywateli używają m.in. władze Kazachstanu, Egiptu, Sudanu i Turcji

21 rządów na całym świecie, w tym administracja III RP (od 2012 r.), używa szpiegowskiego oprogramowania Remote Control System (RCS). To wyniki analizy pracowni naukowej Citizen Lab na Uniwersytecie w Toronto, w której działalność prowadzą wybitni uczeni pod kierownictwem prof. Ronalda Deiberta, odznaczonego niedawno za osiągnięcia zawodowe orderem brytyjskiej królowej Elżbiety II. Raport opublikowany został 17 lutego 2014 r.

Totalna inwigilacja
RCS – nazywany także „Da Vinci” – to sprzedawany wyłącznie agencjom rządowym produkt włoskiej firmy Hacking Team (HT) Srl, zarejestrowanej w Mediolanie. Oficjalnie program stworzony został do walki z cyberprzestępcami i terrorystami.
Sama spółka założona została w 2003 r. przez Włochów Valeriano Bedeschiego i Davida Vincezettiego. Według depesz amerykańskiego wywiadu ujawnionych przez WikiLeaks, pracownicy HT odwiedzali w 2012 i 2013 r. Maroko i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Oba kraje wymienione zostały w niedawnym raporcie przygotowanym przez Citizen.Lab jako te, które przy użyciu RCS inwigilują (pod pretekstem walki z przestępczością i terroryzmem) swoich mieszkańców.
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów:
DRUKUJ
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.