Krwawa jatka na salonie

Krwawa jatka na salonie (foto. na podstawie PAP/Tomasz Gzell)
Ofensywa niemiecka w Polsce, niszczenie konkurentów obozu władzy czy może zwykła gra interesów? Zatrzymanie Gromosława Czempińskiego, byłego szefa specsłużb i szarej eminencji III RP, zszokowało opinię publiczną.

W tej historii jest wszystko. Zatrzymany wpływowy generał i czterech jego wspólników, z których jeden chciał w damskim ubraniu uciec za granicę. Dwaj kolejni, których nie zdołano zatrzymać, bo zdążyli wyjechać z kraju. Zarzuty o gigantyczne łapówki i pranie brudnych pieniędzy oraz 6,5 mln zł kaucji za wszystkich zatrzymanych, błyskawicznie przelane na konto prokuratury. W tle brutalna gra polityczna.

Zatrzymanie nietykalnego

Afera Czempińskiego to niewątpliwie największy skandal korupcyjny ostatnich lat. W dodatku może mieć niejedno dno. Jak ustaliła „GP”, w tle zeszłotygodniowej akcji śledczych pojawia się sprawa prywatyzacji Lotosu. Generał miał lobbować na rzecz sprzedaży spółki inwestorom z Federacji Rosyjskiej. Na oddanie Rosjanom całości polskiego sektora energetycznego, według naszych informatorów, nie chcieli zgodzić się Niemcy. – Proniemiecki Tusk poprzez zatrzymanie Czempińskiego dał wyraźny sygnał, że nie będzie zgody na pełną dominację Putina – mówią chcący zachować anonimowość politycy PO.

Zatrzymanie nietykalnego dotychczas generała to z pewnością dowód na rozwijanie się ostrej walki o wpływy w układzie rządzącym. Warto wspomnieć, że Gromosław Czempiński otwarcie przyznawał, iż stał za stworzeniem Platformy Obywatelskiej. Później jego środowisko było zainteresowane powołaniem nowej formacji konkurencyjnej wobec PO.

Innym wątkiem są powiązania biznesowe zatrzymanych mężczyzn. A także – a może przede wszystkim – gra mocarstw na polskim rynku energetycznym.

Polska energetyka w ręce Putina?

Lotos SA to jeden z najważniejszych polskich koncernów naftowych, który ma udział w 1/3 polskiego rynku paliw. Zakupem spółki zainteresowane są koncerny rosyjskie – Rosnieft i Gazprom Nieft. Rosjanie mają apetyt na Lotos (czyli Rafinerię Gdańską) od dawna, a domniemana łapówka w tej sprawie stała u źródeł tzw. afery Orlenu, która wybuchła w 2004 r. Jak podał we wrześniu portal Niezależna.pl, w Radzie Nadzorczej Rosnieftu znalazł się Matthias Warnig, osobisty przyjaciel Władimira Putina, w okresie zimnej wojny funkcjonariusz wschodnioniemieckiej Stasi. Właśnie za sprzedaniem Rosjanom polskiego Lotosu lobbować miał, według naszych informatorów, były szef Urzędu Ochrony Państwa. Oddanie Putinowi polskiej energetyki to nie tylko osłabienie państwa polskiego. Zbytnia hegemonia Rosjan nad Wisłą nie jest na rękę przede wszystkim Niemcom. Stąd, zdaniem naszych rozmówców, decyzja o uderzeniu we wpływową grupę Gromosława Czempińskiego. Ewentualne działanie generała na rzecz rosyjskich firm nie jest zaskakujące, jeśli pamięta się jego karierę w SB, twardą walkę o utrzymanie układu postkomunistycznego w Polsce, ochronę Wałęsy, a potem Oleksego w trakcie afery Olina, wreszcie dwuznaczną rolę w lobbowaniu na rzecz Rosji przy sprzedaży Rafinerii Gdańskiej w 2004 r. Czempiński bowiem, choć bardzo chciał uchodzić za związanego z Amerykanami, zawsze w ostateczności ulegał presji silniejszego. A w Warszawie w ciągu ostatnich 20 lat przeważnie byli to Rosjanie.

Od wywiadu PRL do współpracy z Amerykanami

Gromosław Czempiński był oficerem wywiadu MSW PRL. W 1990 r. przyczynił się do wywiezienia amerykańskich agentów z Iraku. Wokół tej sprawy stworzono gigantyczną legendę, mającą uczynić z Czempińskiego nieomal zbawcę Polski, a z pewnością najbardziej zaufanego człowieka służb specjalnych USA w Polsce. Tę legendę wykorzystuje on do dziś dla własnej kariery i własnych interesów. W latach 1993–1996 był szefem Urzędu Ochrony Państwa. – Z jednej strony otaczał się środowiskiem dawnych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, z drugiej strony UOP ściśle współpracował z amerykańskimi służbami – mówi były funkcjonariusz UOP, w latach 90. współpracownik ówczesnego szefa kontrwywiadu, Konstantego Miodowicza. Po odejściu z czynnej służby Czempiński zajął się działalnością biznesową, do czego miał już wcześniej predyspozycje. Nadzorował np. operację tworzenia tzw. Światowego Centrum Handlu ze Wschodem czy nielegalnej gry na giełdzie w ramach operacji „Zielone Bingo”. W roku 2001 był wraz z grupą funkcjonariuszy b. SB PRL pomysłodawcą powołania nowej partii, Platformy Obywatelskiej. Jednym z liderów ugrupowania był dawny agent Czempińskiego z wywiadu MSW PRL, Andrzej Olechowski. Jak wynika z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, Olechowski, zarejestrowany jako TW Must, miał być kontaktem operacyjnym Czempińskiego. Bliskie relacje łączą obu panów do dziś. W latach 2001–2005 kierownictwo Platformy Obywatelskiej demonstrowało swoją proamerykańskość. Partia popierała m.in. wysłanie polskich żołnierzy do Iraku i Afganistanu. PO ujawniła swój prawdziwy kurs po wygranej w wyborach 2007 r., przyjmując jednoznacznie stanowisko proniemieckie.
Dostęp do artykułów:
DRUKUJ

Katarzyna Pawlak

Katarzyna Pawlak
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.