Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

W KATOWICACH O ENERGETYCE POLSKA NIE ZREZYGNUJE Z WĘGLA

8,5 tys. uczestników, ponad 100 debat, 700 mówców to krótka statystyka odbywającej się 10–12 maja br. w stolicy Górnego Śląska 9. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

To jedno z głównych wydarzeń tego typu w Polsce. Wzięli w nim udział czołowi politycy z Polski i Europy, biznesmeni, szefowie największych koncernów, eksperci, doradcy, naukowcy i przedstawiciele mediów. Dyskutowano o gospodarce, energetyce, infrastrukturze, zdrowiu i oświacie. Wiele miejsca poświęcono innowacyjności, a w tym kontekście rozwojowi nowych firm, na co zwracano szczególną uwagę w trakcie towarzyszącej EKG imprezie European Start-Up Days.

W swoim wystąpieniu wicepremier Mateusz Morawiecki zwrócił m.in. uwagę na rolę inwestycji w gospodarce. – Ich poziom stanowi kluczowy parametr dla przedsiębiorców, jak i dla rozwoju gospodarczego. Gdy przedsiębiorcy widzą, że w gospodarce i w jej otoczeniu następuje – tak jak obecnie w Polsce – stały i widoczny rozwój, łatwiej podejmują decyzje inwestycyjne – podkreślił wicepremier.

Na temat energetyki w Europie dyskutowali podczas jednej z debat prezesi czołowych firm tej branży oraz politycy unijni i krajowi. Obecny na debacie minister energii Krzysztof Tchórzewski polemizował z Marosem Stefcovicem, wiceszefem Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej, forsującym tezę o konieczności jak najszybszego wyrugowania w krajach unijnych, w tym w Polsce, energetyki opartej na węglu. – To niemożliwe, by Polska, jak chce tego Unia, całkowicie zlikwidowała do 2050 r. energetykę węglową – mówił minister. – Ceny energii dla gospodarstw domowych musiałby wzrosnąć o 100–150 proc. Nikt: ani obywatele, ani przedsiębiorcy tego nie wytrzymają. Taka operacja bowiem kosztowałaby łącznie nawet 200 mld zł. Tempo zmian, których żąda od nas KE, jest za wysokie. Nie możemy, jak chce tego UE, zmniejszać poziomu zużycia energii elektrycznej. By dogonić średnie standardy jej zużycia w krajach unijnych, powinniśmy do 2030 r. poziom ten podwyższyć o co najmniej ok. 20–30 proc.

Piotr Chełmiński, członek zarządu PKN Orlen mówił m.in. o inwestycjach podejmowanych przez jego firmę. Dodatkowo niemal 470 MW mocy przyniósł wybudowany w ub.r. blok gazowo-parowy w elektrociepłowni Włocławku, ściśle powiązanej technologicznie ze spółką Anwil. Blok we Włocławku to jeden z dwóch obok Płocka, ​kluczowych kogeneracyjnych projektów energetycznych firmy, dotyczących produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem. Dzięki nim Orlen sukcesywnie rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Dwa nowe projekty powiększą moc elektryczną dysponowaną przez firmę o ponad 1000 MW, a cieplną o 630 MW. Chełmiński dodał, że Orlen włącza się do programu rozwoju elektromobilności. Podczas EKG można było oglądać zainstalowane na stacjach paliw jego firmy cztery punkty ładowania samochodów o napędzie elektrycznym. Rozwijając sieć tego typu urządzeń uzupełniać będziemy ją o wiatraki produkujące energię.

Przedstawiciel PKN Orlen, dr Adam Czyżewski, Główny Ekonomista firmy brał także udział w innej debacie podczas EKG, „Innowacje i sektor badawczo-rozwojowy”.
Relacja powstała we współpracy z PKN Orlen
Autor: