Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Mini kompendium wiedzy o smart TV

mat. pras.
mat. pras.

Telewizory smart TV zdominowały rynek już kilka lat temu i nic nie zapowiada, aby zainteresowanie nimi miało zmaleć. Nic dziwnego, ponieważ zapewniają nieograniczony dostęp nie tylko do telewizji, ale również internetu i szeroko pojętej rozrywki.

Smart TV ma ogromny wpływ na funkcjonalność telewizora. Ta technologia przebojem wdarła się na rynek odbiorników telewizyjnych, a jej popularność sprawiła, że każdy liczący się w branży producent produkuje odbiorniki z funkcją smart TV. 

Czym jest smart TV?

Jeszcze kilkanaście lat temu odbiorniki telewizyjne służyły jedynie do oglądania telewizji, początkowo tej naziemnej, a później satelitarnej. Upowszechnienie się internetu sprawiło jednak, że producenci telewizorów wpadli na pomysł podłączenia odbiorników do globalnej sieci, co miało znacznie zwiększyć funkcjonalność sprzętów. I nie pomylili się – smart TV szybko zyskało uznanie milionów ludzi na całym świecie i jest technologią stale rozwijaną i ulepszaną.

Czym jest smart TV? To technologia, dzięki której po podłączeniu telewizora do internetu przez złącze ethernet (połączenie przewodowe) lub moduł wi-fi (połączenie bezprzewodowe) można na dużym ekranie korzystać ze wszystkich funkcjonalności globalnej sieci. Funkcja smart TV umożliwia więc przeglądanie stron internetowych oraz korzystanie z serwisów streamingowych i VOD, np. Amazon Prime Video, Netflix, HBO GO, Player czy TVP VOD, a także serwisów społecznościowych. Co więcej, telewizor smart TV można bez przeszkód połączyć z laptopem czy smartfonem i wyświetlać odtwarzane na nich treści na dużym ekranie lub traktować telewizor jako dodatkowy monitor.

Technologia smart TV to funkcja niemal idealna, a jedynym, co może zaburzyć jej funkcjonowanie, jest niestabilne połączenie z internetem. O tym, jak działa smart TV, decyduje bowiem właśnie podłączenie do globalnej sieci – jeśli jest stabilne, z funkcjonalności inteligentnego telewizora można korzystać bez przeszkód, dlatego wielu producentów zaleca, aby telewizor był połączony z internetem za pomocą kabla. Jednak jeśli w domu nie ma kłopotów z sygnałem wifi, a prędkość łącza internetowego jest szybka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać połączenia bezprzewodowego. Więcej na ten temat można przeczytać na https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-smart-tv-co-to-jest-i-czym-kierowac-sie-przy-wyborze.bhtml.

Jaki system na telewizory smart TV?

System smart TV działa podobnie na wszystkich telewizorach – różnice wynikają ze specyfiki poszczególnych systemów operacyjnych, zainstalowanych na odbiornikach konkretnych producentów. System ma wpływ głównie na sposób zarządzania aplikacjami, które można zainstalować na telewizorze, a także tworzy środowisko, w którym będą uruchamiane, analogicznie do tego, jak ma to miejsce na smartfonie czy komputerze. Najpopularniejsze systemy operacyjne to:

  • Android TV to system doskonale znany już niemal każdemu, głównie ze smartfonów i tabletów. Działa szybko i sprawnie, a przy tym jest intuicyjny w obsłudze. Pozwala na ściągnięcie dobrze znanych aplikacji ze sklepu Google Play, jednak w wersji przystosowanej do dużego ekranu i obsługi za pomocą pilota. Android TV jest dostępny m.in. na telewizorach Sony, Panasonic, Xiaomi, Philips, Toshiba i Sharp. System doczekał się również pewnego rodzaju nakładki, jaką jest Google TV. Od podstawowego Androida różni się głównie wyglądem i systemem spersonalizowanych rekomendacji. Na obu systemach można korzystać z asystenta Google, a więc głosowej obsługi telewizora, a także funkcji chromecast.
  • WebOS TV – system wykorzystywany na telewizorach LG, zarówno przez użytkowników, jak i programistów, uważany za jeden z najlepszych. Ma intuicyjny interfejs, działa płynnie, jest estetyczny i wielowątkowy, a przy tym umożliwia obsługę za pomocą pilota, który reaguje na ruchy nadgarstka. Dzięki temu, że jest przyjemny w obsłudze, prosty i lekki, pozwala w pełni poznać, co to znaczy smart TV.
  • Tizen TV – to system stworzony do telewizorów Samsung. Według koreańskiego potentata branży elektronicznej ten system ma pozwolić na jeszcze ciekawszą rozrywkę, a programistom na tworzenie prostych i intuicyjnych w obsłudze aplikacji. Jego niekwestionowanym atutem jest Smart Hub, czyli interfejs, który umożliwia łatwy dostęp do obsługiwanych przez telewizor treści.

Na co zwrócić uwagę, wybierając telewizor smart TV?

Z funkcji smart TV będzie się korzystało najlepiej na dobrej jakości telewizorze, dlatego chcąc kupić nowy odbiornik, warto zwrócić szczególną uwagę na jego parametry techniczne i walory użytkowe. Inteligentny telewizor z pewnością będzie mocno eksploatowany, dlatego powinien być energooszczędny. Liczy się więc klasa energetyczna – im wyższa, tym lepsza. Aby czerpać maksymalną przyjemność z oglądania filmów, przekątna ekranu powinna być wystarczająco duża. Ważna jest także częstotliwość odświeżania ekranu, odpowiadająca za płynne wyświetlanie obrazu. Chcąc uzyskać realistyczne odwzorowanie kolorów, warto zainwestować w model z HDR (high dynamic range).

Funkcje smart TV nieustannie są udoskonalane przez poszczególnych producentów, tak aby inteligentne telewizory działały jeszcze lepiej niż dotychczas. Jeśli masz zwykły telewizor, nie musisz rezygnować z zalet tego rozwiązania. Wystarczy, że kupisz smart TV box i podłączysz go do swojego odbiornika!