Komfort i bezpieczeństwo w drodze na Święta

Zbynek Pospisil/iStock / Getty Images Plus
Zbynek Pospisil/iStock / Getty Images Plus

Święta za pasem i wielu Polaków wyruszy w rodzinne strony. Nasze podróże są coraz bezpieczniejsze i bardziej komfortowe dzięki inwestycjom z Funduszy Europejskich. 

Mamy coraz więcej szybkich i nowoczesnych dróg oraz zmodernizowaną infrastrukturę kolejową. Pieniądze na ulepszenia płyną m.in z Programów Infrastruktura i Środowisko oraz Polska Wschodnia. O zakresie prac i efektach najlepiej mówią liczby. 

Bezpieczniej na drogach

W 2020 r. liczba wypadków spadła o 22,3% w stosunku do 2019 r.  Czy to efekt pandemii, bo ludzie ograniczyli podróże? Otóż nie. Potwierdzają to wyniki długofalowych badań. W latach 2010 – 2020 liczba ofiar śmiertelnych na drogach spadła o 36%, a ciężko rannych – o 23%. Co zatem wpłynęło na poprawę sytuacji? Przede wszystkim rozbudowa skrzyżowań bezkolizyjnych oraz przekształcenie wielu dróg krajowych w ekspresowe. Według ekspertów, nowoczesne trasy szybkiego ruchu zmniejszają ryzyko najgroźniejszych zderzeń – czołowych i bocznych.  Bez Funduszy Europejskich modernizacja i działania na dużą skalę przebiegałyby znacznie wolniej.

Pociągi pod specjalnym nadzorem

Co roku niechlubne żniwo zbierają przejazdy kolejowe. Ale i tu mamy dobry trend. W 2020 r. doszło na nich do 158 wypadków. To o 16% mniej niż w roku 2015.  W tym czasie za pieniądze z unii unowocześniono 183 przejazdy z 408 zaplanowanych, więc można się spodziewać dalszej poprawy. Duży wpływ na wzrost bezpieczeństwa ma również, finansowany z Programu Infrastruktura i Środowisko, Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS). Zapewnia on m.in. stałą komunikację głosową z maszynistą oraz wyświetla w kabinie obraz sytuacji na trasie. Jest niezbędny zwłaszcza przy jeździe powyżej 160 km/h.

Kolej na wschód

Wschodnia część Polski, kiedyś zaniedbana komunikacyjnie, dzięki Programowi Polska Wschodnia dynamicznie się rozwija. Weźmy projekt „Prace na linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok – Bielsk Podlaski (Lewki)”. To przykład, jak można zwalczać wykluczenie komunikacyjne i zarazem podnosić bezpieczeństwo. By ułatwić mieszkańcom mniejszych miejscowości dojazd do pracy czy szkoły, na tej trasie powstały 3 nowe przystanki. Remont torów i rozjazdów skrócił czas podróży – pociągi jeżdżą teraz szybciej. Przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych oraz budowa i modernizacja mostów, przepustów i kładek zwiększyły bezpieczeństwo.

70% pasażerów lubi kolej

Tak wynika z badań Urzędu Transportu Kolejowego. W 2019 roku w ankiecie wzięło udział ponad 5,5 tys. pasażerów. Pozytywnie ocenili: 

  • czas podróży (72,5%),
  • komfort (62,6%),
  • cenę (62,3%),
  • bezpieczeństwo (58,4%).

Miarą komfortu i bezpieczeństwa w dużej mierze jest nowoczesny tabor. Dlatego znaczna część funduszy idzie na jego zakup lub modernizację. Dzięki Programowi Infrastruktura i Środowisko docelowo na tory wyjadą 504 bardziej nowoczesne i bezpieczne pociągi. 389 z nich już jeździ po Polsce. Są bezpieczniejsze za sprawą urządzeń ERTMS i digitalizacji obsługi oraz bardziej komfortowe, m.in. ze względu na wyższy standard sanitarny, estetykę oraz dostępność dla wszystkich grup podróżnych. 

Wygodę poprawiają także odnowione dworce. Są przyjazne zarówno dla podróżnych, jak i środowiska. Użytkownicy doceniają duże elektroniczne wyświetlacze, wygodne ławki i poczekalnie, udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz podróżujących z dziećmi. Budynki wyposażono w proekologiczne rozwiązania, jak np. odzyskiwanie deszczówki, energooszczędne oświetlenie, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła. Przy wsparciu z Programu Infrastruktura i Środowisko planuje się modernizację aż 114 dworców. 

Bez względu na to, czym i dokąd wybieracie się na Święta, możecie liczyć na coraz lepsze warunki podróży po Polsce. Bezpiecznej drogi!