Polacy zamieniają się w prawdziwych wielbicieli kawy. Jaki wpływ miała pandemia na sprzedaż kawy?

mat. pras.
mat. pras.

W ciągu ostatniego, pandemicznego roku Polska weszła na wyższy poziom kultury kawowej. Coraz więcej osób poszukuje kawy oznaczonej jako specialty. Wymuszony przez lockdowny pobyt w domu spowodował rozkwit codziennych rytuałów, np. samodzielnego parzenia pysznej kawy.

Świeżo zmielone ziarna jest najsmaczniejsza

Według danych Coffee Mate, do której należy polska marka Przyjaciele Kawy specjalizująca się w sprzedaży kawy i ekspresów, w 2020 r. obroty generowane ze sprzedaży kawy wzrosły w Polsce o 39 proc., a sprzedaż kawy ziarnistej aż o 49 proc.! Polacy wiedzą więc, że kawę należy kupować w postaci ziaren i mielić ją tuż przed parzeniem. Ze względu na proces utleniania szybko traci ona bowiem swoje cechy smakowe i zapachowe. Tylko napój przygotowany ze świeżo zmielonych ziaren kawy pozwala odkryć niezapomniany aromat.

Rosnąca popularność kaw specialty

Z danych Przyjaciół Kawy wynika, że wśród Polaków najchętniej wybierane były kawy ziarniste specialty – ich sprzedaż wzrosła w 2020 r. aż o 146 proc. Aby kawa została uznana za specialty, certyfikowani eksperci muszą ją ocenić za pomocą 100-punktowego systemu. Oceniają m.in. wygląd niepalonych ziaren, smak i aromat. Kawa, która uzyskała więcej niż 80 punktów, może być nazywana specialty. 

W kawie specialty doświadczyć można najbardziej nieoczekiwanych nut smakowych: jagód, czekolady, karmelu... Tu kawa to więcej niż napój – to przygoda. Nie ma dwóch identycznych kaw specialty: ze względu na różne warunki klimatyczne i inne cechy środowiskowe każda jest jedyna w swoim rodzaju. 

Roasters Club: stworzony dla prawdziwych fanów kawy specialty

Przyjaciele Kawy stworzyli nowy projekt – Roasters Club. Dzięki tej platformie internetowej lokalne palarnie mają możliwość zaprezentowania klientom Przyjaciół Kawy świeżo palonych kaw specialty, umożliwiając im odkrywanie nowych gatunków i smaków. Platforma okazała się wielkim sukcesem i pomocą dla palarni, gdy po rozpoczęciu pandemii część z nich nie była w stanie dostosować się do nowej sytuacji. Skorzystali na tym też klienci, którzy w jednym miejscu mogli znaleźć najlepsze kawy wypalone przez polskie palarnie. 

Jak zaparzyć pyszną kawę w domu? 

Łukasz Wysocki z firmy Przyjaciele Kawy zdradził kilka prostych zasad parzenia kawy specialty w domu. Pozwoli to odkryć jej najlepsze cechy 

  1. Kawa powinna być zawsze przygotowywana ze świeżo zmielonych ziaren. 
  2. Temperatura wody do parzenia powinna wynosić ok. 85–95°C. Pozwala ona wydobyć wszystkie najlepsze cechy smakowe kawy. 
  3. Istnieje tak zwana złota proporcja – 6 g kawy na 100 g wody – zatwierdzona przez Specialty Coffee Association.
  4. Warto wypróbować różne urządzenia do parzenia, np. filtr V60 (ten filmik pokazuje, jak go użyć). Są łatwe w użyciu, kompaktowe i potrafią wydobyć z kawy jej głębie smaku. 

Życzymy Wam smacznej i ekscytującej podróży przez świat kawy!