Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Odpowiedni moment na fuzję koncernów. Nowy koncern multienergetyczny wobec wyzwań rynku

mat. pras.
mat. pras.

Czy projekt połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos realizowany jest w optymalnym momencie? – na pytania związane z fuzją dwóch polskich koncernów energetycznych odpowiadali uczestnicy jednego z paneli Kongresu 590.

Wspólne portfolio produktowe oraz większe możliwości finansowe umożliwią realizację dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów projektów inwestycyjnych korzystnych dla polskiej gospodarki. Optymalizacja zakupów oraz wspólnie prowadzonych działań logistycznych przyczyni się do generowania znacznych oszczędności.

– Trwająca pandemia COVID-19 stała się katalizatorem zmian w wielu branżach, w tym w energetyce i branży oil&gas, zwiększając presję konkurencyjną na rafinerie europejskie. Nasilona konkurencja ze strony globalnych graczy trwa  już od co najmniej dekady, tj. od momentu kiedy amerykańska ropa z łupków spowodowała spadek cen ropy naftowej na światowych rynkach, a tym samym kraje producenckie zaczęły wydłużać łańcuch wartości, wchodząc bardziej w sprzedaż gotowych produktów, a nie surowców – zauważył Jacek Ciborski, ekspert w obszarze inwestycji kapitałowych PKN Orlen..

To właśnie wtedy zaczął się proces, który ma wpływ na kondycję rafinerii europejskich. –W ostatniej dekadzie ponad 30 rafinerii na naszym kontynencie zostało zamkniętych z powodu presji konkurencyjnej z rynków pozaeuropejskich. Zaś tylko w ostatnim, pandemicznym roku zamknięto kilka rafinerii w Europie. Były one relatywnie słabsze, niezintegrowane, o niższym poziomie przerobu ropy naftowej na produkty wysokomarżowe. 

Zdaniem Ciborskiego powoduje to konieczność podejmowania działań integracyjnych, które pozwalają na wzmocnienie potencjału łączonych podmiotów – tak, jak ma to miejsce w przypadku fuzji Orlenu z Lotosem. – Ma ona na celu wydłużenie łańcucha wartości połączonego podmiotu, osiągnięcie efektów synergii, optymalizację kosztową łączonych firm i w ten sposób budowanie przeciwwagi dla globalnej konkurencji – uważa ekspert Orlenu.

Zgodził się z nim inny uczestnik debaty, Krzysztof Nowicki, wiceprezes ds. fuzji i przejęć w Grupie Lotos. – Gdańska rafineria Lotosu należy do naszych zasobów, które znakomicie się obronią poprzez jej wyniki finansowe, trafione inwestycje, zwłaszcza zakończony rok temu kompleks EFRA, zwiększający ilość produktów wytwarzanych z każdej baryłki ropy. Dzięki temu w systemie łańcucha wartości stanowimy istotny element dodany dla fuzji z Orlenem.

W opinii Jacka Ciborskiego fuzja oznacza m.in. dążenie do maksymalnego wzmocnienia efektu synergii. – Dostrzegamy je w obszarze logistyki, produkcji i dalszego wydłużenia łańcucha produktowego koncernu.