Podatek od platform VOD to konieczność. O programie wychodzenia z kryzysu mówi Radosław Śmigulski

Platformy VOD więcej zarabiają, niż płacą. Kinematografia ma sobie radzić sama i stać się kulturą popcornu, czy ma być jednak częścią kultury wyższej? – pyta retorycznie dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który jest entuzjastą podatku 1,5 proc. od przychodów wielkich platform VOD na rzecz polskiej kinematografii. Rozmawia Grzegorz Wszołek

Jak radzi sobie polska kinematografia w czasie pandemii koronawirusa? Grozi nam wielki krach w sektorze kultury?
Oczywiście, przeżywamy kryzys, gdy nie ma widzów w kinach czy w teatrach – w związku z tym wpływy są znacznie mniejsze. Środki poprzez eksploatację VOD docierają do rynku, choć w żaden sposób to nie równoważy skali strat. Sama kinematografia radzi sobie tak, jak może w trudnych czasach. Ona się skonsolidowała i w szerokim zespole przy Polskim Instytucie Sztuki Filmowej współpracują ludzie kina, dystrybutorzy, producenci. Koronawirus wymusił szerokie zaangażowanie, które przebiega wzorowo. Wszyscy rozumieją powagę sytuacji i zapominają o swoich egoizmach, a filmowcy, skupieni w tej inicjatywie, postarali się porzucić taktykę wysuwania żądań o odszkodowania od państwa. Skupili się na tworzeniu wielu rozwiązań, które będą pomocne w wyjściu z kryzysu. Jesteśmy w przededniu restartu produkcji, nieco odleglejszym „odmrożeniu kin”. Wszyscy na to czekamy i pracujemy z tą myślą.

Ile produkcji filmowych przerwano od połowy marca, gdy weszły w życie obostrzenia?
Biorąc pod uwagę wszystkie produkcje audiowizualne, mowa jest o 300 planach przerwanych z dnia na dzień po wybuchu pandemii koronawirusa. Przypomnę, że jeszcze w epoce przedpandemicznej ubiegły rok był rekordowy pod względem produkcji. Pierwszy kwartał 2020 roku zapowiadał kolejny, niesamowity boom na polskim rynku, spowodowany m.in. działaniem Ministerstwa Kultury i ustawą o zachętach. Rząd zasypał przepaść cywilizacyjną między polską kinematografią a europejską.

...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: