Chiny stworzyły sztuczne Słońce. Elektrownie atomowe to przeszłość, nadchodzą reaktory fuzyjne

Mogą w nim zachodzić procesy o temperaturze nawet 200 milionów stopni Celsjusza, które zapewnią ogromne pokłady czystej energii – oto reaktor fuzyjny HL-2M zbudowany przez naukowców z Państwa Środka. Według ich zapewnień maszyna jeszcze w tym roku ma rozpocząć pracę.

Kopalniane źródła energii, takie jak ropa, węgiel i gaz, to bez wątpienia jedne z najcenniejszych surowców dostępnych na świecie. Niejeden konflikt militarny prowadzony był właśnie o kontrolę nad ich wydobyciem. Od lat najtęższe umysły na tym świecie starają się stworzyć alternatywę dla energii wytwarzanej z paliw kopalnianych – powstają huby wiatrowe, fermy solarne. Jednak zapotrzebowanie na prąd wciąż rośnie i dlatego całkowite odejście od nieprzyjaznych środowisku elektrowni jest niemożliwe.

Przełomem może jednak okazać się tokamak HL-2M, czyli konstrukcja do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej, nad którą chińscy naukowcy pracują od kilkudziesięciu lat. Potocznie nazywana jest ona sztucznym słońcem, ponieważ zachodzą w niej takie same reakcje jak w naszej centralnej gwieździe. Pisząc najprościej, chodzi tu o łączenie atomów, a nie ich rozszczepianie, jak to ma miejsce w reaktorach elektrowni jądrowych. Podczas fuzji powstaje plazma o niewyobrażalnej temperaturze, dochodzącej nawet do 200 mln stopni Celsjusza. Ta natomiast zostanie przekształcona w ogromne ilości energii przyjaznej środowisku. Jednym z głównych problemów do tej pory było kontrolowanie stabilności i położenia plazmy – gdyby dotknęła ścian reaktora, mogłaby poważnie uszkodzić urządzenie. Dlatego tokamak ma kształt pączka z dziurką, a za utrzymanie plazmy „w powietrzu” odpowiada pole magnetyczne.

Warto zaznaczyć, że nazwa „sztuczne Słońce” nie jest w pełni adekwatna, gdyż w naturalnej gwieździe temperatury dochodzą do 15 mln stopni Celsjusza (13 razy mniej niż temperatura możliwa do osiągnięcia w HL-2M).

Przypomnijmy, że naukowcom z Państwa Środka już w...
[pozostało do przeczytania 3% tekstu]
Dostęp do artykułów: