Zyski przeznaczymy na rozwój. Klucz do sukcesu Portów Lotniczych to inwestycje

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPL) jest w tak dobrej kondycji finansowej, że z własnych funduszy może realizować wielusetmilionowy program inwestycyjny.

Inwestycje, jakie czekają w najbliższych kilku latach PPL, są rzeczywiście imponujące. Budowa lotniska w Radomiu pochłonie ponad 0,5 mld zł (wydłużona droga startowa i terminal będą gotowe na przełomie 2020/2021), za co powstanie port do obsługi 3 mln pasażerów w skali roku – z możliwością rozbudowy do 6 mln. Będzie to lotnisko uzupełniające dla Warszawy.
Mimo to modernizowana będzie także infrastruktura na Lotnisku Chopina, aby zwiększyć jego przepustowość do 25 mln podróżnych rocznie. W tym roku Okęcie obsłuży około 20 mln pasażerów, co stanowi de facto kres przepustowości warszawskiego lotniska.
Kolejne 110 mln zł zostanie przeznaczone na modernizację portu Szczecin-Goleniów (rozbudowa terminala, przebudowa systemów nawigacyjnych i bezpieczeństwa ma potrwać do 2022 r.). Ponadto Porty Lotnicze pokryją część nakładów na dokapitalizowanie lotniska Poznań-Ławica, gdzie za 47 mln zł będzie modernizowany terminal oraz drogi kołowania, pas startowy i systemy bezpieczeństwa pasażerów.
Prezes Portów Lotniczych Mariusz Szpikowski mówi, że Poznań i Szczecin to przykład wzorowej współpracy PPL z samorządami, które są głównymi udziałowcami tych dwóch lotnisk. Współpraca ta oparta jest bowiem na zdrowych biznesowych zasadach. To zupełnie inna sytuacja niż ta w Modlinie, gdzie udziałowcy nie mogą się porozumieć w sprawie dokapitalizowania portu, a wszelkie istotne decyzje wymagają jednomyślności wszystkich stron. Kondycja finansowa lotniska jest kiepska, generuje ono straty i jeszcze przez kilka lat ten obraz raczej nie ulegnie zmianie. Dlatego port w Modlinie nie zaliczył Testu Prywatnego Inwestora, który z kolei pomyślnie przeszło lotnisko w Poznaniu. Blokuje to skutecznie możliwości dalszego finansowania mazowieckiego portu ze środków województwa.
Mariusz...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: