Impeachment a sprawa ukraińska. Afera Bidena i kłopoty Trumpa

Naciski wywierane przez ekipę prezydenta Trumpa na Kijów stały się podstawą rozpoczętej przez Izbę Reprezentantów procedury impeachmentu. Ale cała ukraińska afera może w równym stopniu zaszkodzić Demokratom, co gospodarzowi Białego Domu.

Gdy w 2014 roku na Ukrainie upadł reżim Wiktora Janukowycza, głównym koordynatorem polityki administracji Baracka Obamy wobec Kijowa został wiceprezydent Joe Biden. Jednym z jego zadań miała być pomoc w walce nowych ukraińskich władz z korupcją. W połowie maja 2014 roku na amerykańskim portalu Buzzfeed pojawia się artykuł pt. „Syn Bidena i były prezydent Polski po cichu weszli do ukraińskiej spółki gazowej”. Co najciekawsze, ta spółka – Burisma Holdings – należy do biznesmena i polityka związanego z ekipą Janukowycza. Z dokumentów spółki zarejestrowanej na Cyprze wynika, że Hunter Biden został członkiem rady dyrektorów 18 kwietnia 2014 roku. Informacja o zatrudnieniu Bidena pojawiła się na stronie internetowej Burisma Holdings 12 maja. Syn Bidena, bez doświadczenia w sektorze energetycznym i bez znajomości sytuacji na Ukrainie, miał dostać pensję w wysokości dochodzącej do 50 tys. dolarów. Już wtedy pojawiły się spekulacje, że zatrudniając syna wiceprezydenta w spółce należącej do politycznego sojusznika Janukowycza, ludzie obalonego obozu chcą uzyskać wpływ na postawę administracji Obamy. „Hunter Biden jest prywatną osobą i prawnikiem” – to był jedyny komentarz rzeczniczki Joe Bidena w sprawie doniesień Buzzfeedu. Kendra Barkoff podkreśliła wtedy, że sam wiceprezydent nie ma żadnych związków z Burismą.

Jankesi i prokuratorzy
Do wydarzeń, które mają poważnie obciążać Joe Bidena, doszło dwa lat później. W marcu 2016 roku wiceprezydent przyleciał do Kijowa. Miał wtedy zagrozić prezydentowi Petrowi Poroszence wstrzymaniem amerykańskich gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dolarów, jeśli ten nie zwolni ze stanowiska prokuratora generalnego Wiktora Szokina. Administracja...
[pozostało do przeczytania 84% tekstu]
Dostęp do artykułów: