Film to fikcja, ale bioterroryzm to fakt. „Sługi wojny” od 21 sierpnia w kinach

Poznałem historię legalnego zbierania danych genetycznych polskich żołnierzy, pograniczników, celników, BOR-owców, policjantów i przekazania ich do niemieckiego banku danych. Zaczęliśmy drążyć temat i stworzyliśmy fikcyjną, fabularną historię z obszaru bioterroryzmu. Przede wszystkim zadaliśmy sobie pytanie: a co by było, gdyby próbki z DNA nie zostały po wykorzystaniu medycznym zniszczone? – mówi Mariusz Gawryś, reżyser filmu „Sługi wojny”, w rozmowie z Sylwią Kołodyńską.

Film „Sługi wojny” dotyka bardzo istotnej tematyki bioterroryzmu. Scenariusz Pana i Macieja Strzembosza porusza wątek oddawania próbek DNA w niepowołane ręce. Jak mówi „Sambor” (Piotr Stramowski): „oficjalnie, legalnie i w pełnym słońcu”. A one mogą być wykorzystane w każdym celu. Do dywersji, do wrobienia kogoś w gwałt czy zabójstwo… Myślę, że wielu widzów dopiero dowie się o tych zagrożeniach z filmu „Sługi wojny”. Scenariusz z życia wzięty?
Film otwiera plansza informująca, że osoby, instytucje i fabuła są fikcyjne. Ale problem jest. O sprawie słyszałem wcześniej, ale dopiero z materiałów dziennikarskich dowiedziałem się o skali i kulisach. W „Dzienniku Gazecie Prawnej” dziennikarka Magdalena Rigamonti opisała historię legalnego zbierania danych genetycznych polskich żołnierzy, pograniczników, celników, BOR-owców, policjantów i przekazania ich do niemieckiego banku danych. Zaczęliśmy drążyć temat i dotarliśmy do informacji, które uświadomiły nam, jak bardzo to, co już się wydarzyło, może być niebezpieczne. Na tej podstawie stworzyliśmy fikcyjną, fabularną historię z obszaru bioterroryzmu. Przede wszystkim zadaliśmy sobie pytanie: a co by było, gdyby próbki z DNA nie zostały po wykorzystaniu medycznym zniszczone?
Oczywiście nie jesteśmy za tym, aby zniechęcać ludzi do oddawania szpiku, ale za tym, by państwo dbało o zabezpieczenie danych dawców.

Podobnie jest z innymi wrażliwymi danymi, które za darmo udostępniamy....
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: