Tajemnice Trójki z Białegostoku. Zwolnienia od seksuologa, psychiatry, ortopedy i wnioski o nagrody

Mundurowi z Podlasia od lat wskazujący na rzekome nieprawidłowości w policji, podczas przesłuchania przez zespół śledczy PO nie ujawnili swojej długotrwałej absencji w pracy. Rekordzista spędził na zwolnieniach lekarskich aż trzy lata – ustaliła „Gazeta Polska”.

„Zgłaszający nieprawidłowości policjanci z Białegostoku są zwalniani i poddawani represjom” – grzmiał na początku kwietnia w Sejmie Tomasz Siemoniak, były wicepremier i minister obrony narodowej, członek powołanego przez PO zespołu śledczego ds. zagrożeń bezpieczeństwa państwa. Wraz z nim na konferencji wystąpili trzej policjanci z tej samej komórki Komendy Miejskiej w Białymstoku. Dwóch z nich – Wojciech Fiłonowicz i Norbert Kościesza – zostali zwolnieni ze służby. Trzeci – Dawid R. – wciąż formalnie nosi mundur. Wszyscy zgodnie twierdzą, że mieli stać się ofiarami polityki pochodzącego z tego regionu, wpływowego polityka PiS Jarosława Zielińskiego, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, nadzorującego służby mundurowe. Ich wiarygodność może jednak budzić wątpliwości. Białostocka Komenda Wojewódzka Policji twierdzi, że ich doniesienia o rzekomych nieprawidłowościach (także za rządów PO-PSL) nie zostały potwierdzone. Badała je nie tylko policja, lecz także inne instytucje. Z kolei problemy trójki mundurowych w czasie służby miały wynikać głównie z częstych absencji w pracy. Z ustaleń „GP” wynika, że Fiłonowicz w ciągu ostatnich ośmiu lat spędził na zwolnieniach lekarskich blisko trzy lata! Kościesza – dwa lata (z tego półtora podczas pracy na Podlasiu). Z kolei R. aktualnie przebywa na zwolnieniu. Jednak wszyscy trzej w pismach do „GP” starają się tłumaczyć, że ich problemy zdrowotne to właśnie efekt… szykan i mobbingu.

Ponad trzy lata nie był w pracy
Wojciech Fiłonowicz służył w komórce odpowiedzialnej za Pomieszczenie dla Osób Zatrzymanych (PdOZ) Komendy Miejskiej w Białymstoku. W marcu 2019 roku został zwolniony ze służby. Wpłynęły...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: