Nosacz to Holender! Naczelny z Archipelagu Sundajskiego

Jest niemal pewne, że gdyby internauci mieli wybrać najpopularniejsze zwierzę roku 2018, to byłby to nosacz sundajski. Ta niewielka małpa szturmem wzięła przemysł memowy, a profile o nosaczach polskości, naśmiewające się z naszej codzienności, śledzi na co dzień kilkaset tysięcy osób. Warto przyjrzeć się tym zwierzętom, które mało kto widział na żywo.

Bezsprzecznie nosacz sundajski to fotogeniczne zwierzę. Chyba każde zdjęcie tej małpy musi wzbudzać uśmiech na twarzy. Wszystko przez nieproporcjonalnie duży nos, który według literatury może mieć nawet 17,5 cm. Obserwatorowi, przyzwyczajonemu do proporcji człowieka witruwiańskiego, już samo to zaburzenie wydaje się dość śmieszne. Biorąc pod uwagę, że małpa ta ma maksymalnie 75 cm długości, jej nos jest całkowitą anomalią. Dość powiedzieć, że gdyby te proporcje odnieść do mnie, to mój i tak duży „kinol” (7 cm) musiałby urosnąć do około 45 cm. Tę dysproporcję u nosacza doskonale widać w angielskiej nazwie – „Proboscis Monkey” – co można przetłumaczyć jako „trąbiasta małpa”. Taka nazwa wydaje się poprawna ze względu na to, że wydatny nos jest przydatny przy wydawaniu tubalnych dźwięków wabiących samice.

Toż to Holender
Pewne rzeczy jednak zależą od kontekstu kulturowego. Mogą się Państwo o tym przekonać, patrząc na Azjatę. Każdy z nas zwraca uwagę na jego skośne oczy i płaski nos, ale mało kto wie, że on z zainteresowaniem przygląda się naszym wielkim nosom. Najprawdopodobniej tak było również na Archipelagu Sundajskim położonym pomiędzy Azją a Australią, wchodzącym w skład Archipelagu Malajskiego, gdy po raz pierwszy tubylcy spotkali holenderskich kolonistów. Nic dziwnego, że nosacze natychmiast zostały skojarzone z Holandią. Do tej pory miejscowa ludność nazywa te zwierzęta „holenderskimi małpami”. Jeżeli więc kogoś powinny dotyczyć memy z nosaczem, to nie naszych Grażyn i Januszów, lecz niderlandzkich Thomasów i Rubenów. Ale co jeszcze mogło przesądzić o...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: