Życie z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym. Co wolno, a czego nie wolno pacjentom

Sport? Jak najbardziej! Ale nie każdy i z rozsądkiem. Korzystanie ze sprzętów elektronicznych i gospodarstwa domowego? Spokojnie, byle w odpowiedniej odległości od posiadanego w ciele urządzenia. A co z… bramkami na lotnisku?

Pytań jest wiele. Niestety, jak uskarżają się pacjenci, podczas wizyty kontrolnej nie zawsze jest czas na poruszenie wszystkich nurtujących ich kwestii. Wiele podstawowych wątpliwości rozwiewa dr n. med. Maciej Kempa z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jeśli chodzi o sport, osobom z chorobami kariologicznymi – również tym z wszczepionymi urządzeniami – zaleca się prowadzenie aktywnego trybu życia. – Wszczepiony aparat ma przecież poprawić komfort życia pacjenta i jego wydolność fizyczną, a nie przykuć go do łóżka. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre dyscypliny sportowe nie są zalecane osobom z wszczepionym urządzeniem kardiologicznym – tłumaczy dr Kempa. O jakich dyscyplinach mowa? To przede wszystkim sporty walki (podczas ich uprawiania może dojść do uszkodzenia skóry w miejscu implantacji, a także samego urządzenia czy elektrod). Nie są wskazane także dyscypliny polegające na wielokrotnym powtarzaniu określonych czynności – szczególnie górnej części ciała. To m.in. wioślarstwo czy kulturystyka. Intensywne treningi wytrzymałościowe (tzw. kardio) również nie wchodzą w grę. Specjaliści odradzają także np. nurkowanie, wspinaczkę wysokogórską czy sporty motorowe – implantowane urządzenie „ma przerywać arytmie, jednak nie zapobiega ich wystąpieniu”, dlatego pacjent musi mieć świadomość ryzyka występowania krótkotrwałych omdleń. W pełni bezpieczne jest natomiast korzystanie z pulsometrów czy inteligentnych zegarków (tzw. smartwatch).
 
A co ze sprzętem domowym? Blendery, mikrofalówki, suszarki, depilatory czy wiertarki – to wszystko jest bezpieczne dla pacjentów z wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi, jeśli pamiętają o kilku prostych zasadach. – Działające urządzenia powinny...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: