Śladami Milika i Zielińskiego. Dzieciaki pełne piłkarskiej pasji znowu wybiegną na boiska

Sport [Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”]
Prawdziwe piłkarskie talenty rodzą się i rozwijają na podwórkach i szkolnych boiskach, a w klubach dopiero są szlifowane. Niezależnie czy mowa o Cristiano Ronaldo, Andresie Inieście, Robercie Lewandowskim, Arkadiuszu Miliku czy Kazimierzu Deynie, droga do piłkarskiej kariery jest zawsze podobna. Wszystko zaczyna się od pasji milionów dzieci, z których potem tych najbardziej wytrwałych i utalentowanych podziwiamy podczas meczów reprezentacji i klubów. Dlatego firma Tymbark razem z PZPN od lat rozwija turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, którego XIX edycja rusza już w październiku, a zapisy do niej trwają tylko do końca września.


Ten turniej można traktować jako fenomen na skalę światową. Jego celem jest rozbudzenie w dzieciach pasji do sportu i piłki nożnej, a udaje się to fantastycznie, bo w dotychczasowych edycjach turnieju, którego organizatorem jest PZPN, a od 12 lat Tymbark jest głównym sponsorem, wzięło udział już prawie 2 mln młodych piłkarzy i piłkarek.

Tak zaczynali najlepsi
Nie ma w Polsce podobnej inicjatywy, która w ostatnich latach zrobiłaby tyle dla popularyzacji sportu i aktywności fizycznej wśród dzieciaków, a przy okazji wyłowiła tyle talentów. Prosto z turnieju do reprezentacji Polski różnych roczników młodzieżowych i juniorskich trafiła do tej pory ponad pięćdziesiątka graczy! Niektórych poznał już cały świat, bo z turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” do seniorskiej reprezentacji Polski trafili już gracze, tacy jak: Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy Paulina Dudek.

Najlepsi uczestnicy turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” regularnie biorą udział w zimowej i letniej odsłonie Akademii Młodych Orłów i stanowią tam większość zaproszonych zawodników i zawodniczek. Kolejnym krokiem na piłkarskiej ścieżce młodych adeptów futbolu jest powołanie do młodzieżowych reprezentacji Polski.

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to świetna okazja na odkrycie talentu i zapoczątkowanie piłkarskiej kariery.

W duchu fair play
Kiedy turniej pięknie się rozwinął i realizuje większość zakładanych celów – odrywając dzieci od komputerów oraz tabletów i zachęcając je do ruchu – postanowiono nauczyć uczestników rozgrywek jeszcze jednego ważnego elementu piłki nożnej – zasad fair play. Bo piłka nożna ma także za zadanie nieść ze sobą pozytywne wartości, a nauka uczciwych zachowań na boisku już w tak młodym wieku może potem zaprocentować w czasie dorosłej kariery i wszyscy kibice zyskają na tym, bo nie będą musieli „podziwiać” na boiskach futbolowych kombinatorów.

Dzieci uczą się więc na turnieju czystej gry i wzorowych zachowań. Wśród tych dobrych zwyczajów są np. takie, że kiedy na boisku leży kontuzjowany rywal, piłkę należy wybić poza linię boczną albo, że nawet kiedy sędzia nie sygnalizuje faulu, a miał on miejsce, należy się do niego przyznać.

Są to sytuacje przenoszone jeden do jednego z najważniejszych imprez piłkarskich. Dzieci bowiem powtarzają na podwórkach nie tylko triki, strzały i cieszynki swoich ulubionych piłkarzy, ale również ich boiskowe zachowania. Z myślą o popularyzacji zasad czystej gry od XVIII edycji turnieju wprowadzono kolejną nagrodę – „Zieloną Kartkę Fair Play”.

Jest ona przeciwieństwem kartek w kolorze żółtym i czerwonym. To nagroda za zachowania godne naśladowania i zachęta do postępowania fair na dalszym etapie piłkarskiej kariery oraz w życiu pozasportowym.

Gotowi na start?
Trudno szukać drugiego takiego turnieju w całej Europie. Od lat uczestniczą w nim dzieci z każdego zakątka Polski – w XVIII edycji do gry przystąpiły zespoły z 97 proc. powiatów w Polsce! Były wśród nich uczniowskie kluby sportowe, kluby sportowe, organizacje prowadzące działalność sportowo-edukacyjną, a także szkoły podstawowe, które stanowiły najwięcej, bo aż 70 proc. wszystkich zespołów.

Można założyć, że o turnieju słyszała już cała piłkarska Polska, która teraz czeka niecierpliwie na sygnał o rozpoczęciu kolejnej edycji zmagań.

Drużyny do nowej XIX edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” można już zgłaszać na stronie www.zpodworkanastadion.pl. Zapisy potrwają tylko do 30 września 2018 r.

XIX turniej startuje już na początku października. Zespoły mogą być zgłaszane przez nauczycieli oraz trenerów. Rozgrywki będą się toczyć w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12 w podziale na chłopców i dziewczynki, które, co ciekawe, stanowią aż 30 proc. uczestników. Okres od października do marca to czas zmagań na etapie gminnym i powiatowym. Ci, którzy okażą się najlepsi w tej fazie, zakwalifikują się do finałów wojewódzkich rozgrywanych w okresie 18 marca – 26 kwietnia 2019 r. Finał ogólnopolski odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2019 r. w Warszawie. Wielki Finał zostanie rozegrany na Stadionie PGE Narodowym 2 maja przed Finałem Pucharu Polski. W ostatnich dwóch latach mecze finałowe transmitowane były na żywo w telewizji. Oprócz nagród rzeczowych na najlepsze zespoły czeka nagroda główna – wyjazd na mecz reprezentacji Polski.

 
Artykuł przygotowany pod patronatem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
Autor: