Lepsza profilaktyka to priorytet. Coraz więcej chorych w potrzebie

Najwyższa Izba Kontroli nie miała wątpliwości – dotychczasowe działania systemu ochrony zdrowia na rzecz poprawy profilaktyki i leczenia cukrzycy były co najmniej niezadowalające. Pora coś z tym zrobić. Do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie zwrócił się ostatnio Rzecznik Praw Pacjenta.

W Polsce zdiagnozowano 1,6 mln cukrzyków – wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia z 2016 r. Statystyki te nie pokazują jednak faktycznej skali problemu. Z różnych szacunków wynika, że nawet milion Polaków może nie wiedzieć, że choruje. Instytut Ochrony Zdrowia w raporcie „Cukrzyca – Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” alarmuje: według szacunków w 2040 roku około 11 proc. Polaków będzie chorych na cukrzycę.

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli opublikowanego w marcu br., dotychczasowe działania systemu ochrony zdrowia na rzecz poprawy profilaktyki i leczenia cukrzycy były nieskuteczne. W połowie lipca Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wystąpił do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem o możliwość wcześniejszego niż deklarowano opracowania kompleksowego programu działań mających na celu zapobieganie, wczesną diagnozę i leczenie cukrzycy. „Rzecznik Praw Pacjenta poprosił również o informacje, czy w ramach profilaktyki Ministerstwo Zdrowia przewiduje wdrożenie badań diagnostycznych pod kątem cukrzycy w podstawowej opiece zdrowotnej dla osób będących w grupie ryzyka. Rzecznik zwrócił się także o stanowisko w sprawie dotyczącej wdrożenia wyodrębnionej porady edukacyjnej jako świadczenia dostępnego dla pacjentów z cukrzycą i ich rodzin” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Rzecznika.

Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, jakie kroki podjęło lub planuje podjąć w tej sprawie. Dyrektor biura prasowego resortu Krzysztof Jakubiak zapewnia, że niezwłocznie po publikacji wyników kontroli NIK Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło prace nad analizą potrzeb oraz wypracowaniem koncepcji nowego programu profilaktyki...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: