Co śpiewa Szczęsnemu jego żona

XVIII edycja największego piłkarskiego turnieju dla dzieci w Europie „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” doszła do ostatniego etapu, momentu, na który najlepsze piłkarskie talenty w Polsce czekały najbardziej. Zwycięzcy tegorocznej edycji turnieju obejrzeli mecz Polska–Litwa (4:0) i spotkali się ze swoimi idolami, reprezentantami Polski na mistrzostwa świata w Rosji.  

Spotkanie z zawodnikami i sztabem szkoleniowym reprezentacji Polski było częścią głównej nagrody dla triumfatorów XVIII edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Chłopcy i dziewczęta z czterech zwycięskich drużyn mieli okazję zobaczyć z bliska swoich idoli przed odlotem do Soczi, rosyjskiego miasta nad Morzem Czarnym, będącego polską bazą na czas mundialu.

Dzieci rozbawiły piłkarzy
Wizyta zwycięzców turnieju w hotelu reprezentacji rozpoczęła się od wspólnych zdjęć i quizu dla kadrowiczów. Wybrańcy trenera Adama Nawałki mieli za zadanie odgadnąć, do kogo upodobniły się dzieci biorące udział w konkursie. Niektóre przebrania były przezabawne, jak choćby to, gdzie sympatyczna dziewczynka dokleiła sobie wąsy i udawała prezesa PZPN Zbigniewa Bońka.
„Bądź jak Twój piłkarski idol” – tak nazywała się cała akcja. Zdjęć z przebranymi dzieciakami było co niemiara. Najtrafniej i najszybciej rozpoznawał swoich kolegów golkiper Juventusu Turyn, Wojciech Szczęsny. Nasz bramkarz razem ze swoim nieodłącznym kumplem Grzegorzem Krychowiakiem był zresztą głównym bohaterem jednego z najlepszych filmów nadesłanych przez dzieci. Została na nim odwzorowana radość zawodników z awansu na rosyjski mundial.
– Zrobili to lepiej od was! – podsumował występ chłopców rozbawiony Łukasz Piszczek.


Pod gradem pytań i dobrych rad
Po quizie filmowym nadszedł czas na pytania skierowane przez dzieci do idoli. Jedno z najciekawszych otrzymał selekcjoner reprezentacji, Adam Nawałka. Trener musiał zmierzyć się z porównaniem prowadzonej przez siebie kadry do tej z mistrzostw świata z 1978 roku, w której sam występował.
– Dziś mamy bardziej doświadczony zespół i wierzymy, że spełnimy nasze marzenia – odpowiedział Nawałka, którego słowom z uwagą przysłuchiwały się nie tylko dzieci, ale również piłkarze.
Wojciech Szczęsny też musiał odpowiedzieć  na trudne i zaskakujące pytanie o to, co jego żona Marina śpiewa mu po meczach. – Dużo częściej niż „Znów dziś przeszła obok mnie” mogę usłyszeć „We are the champions” – rozwiał wątpliwości bramkarz.
Na koniec spotkania reprezentanci dostali jeszcze zestaw porad przed nadchodzącym mundialem.
„Lewandowski musi dużo strzelać!”, „Kolumbijski napastnik Monaco, Falcao jest dobry, ale jak Pazdan go pokryje, to będzie dobrze”, „Japończyk Kagawa umie uderzyć, ale Fabiański niczego nie wpuści” – to tylko niektóre ze wskazówek przekazanych naszym piłkarzom przez dzieci.
Fragment spotkania dzieci z reprezentantami można zobaczyć w filmiku opublikowanym na kanale „Łączy Nas Piłka”. Na koniec dnia młodzi piłkarze pojechali jeszcze na PGE Narodowy w celu obejrzenia oficjalnego treningu podopiecznych Nawałki.

Gole idoli w nagrodę
Punktem kulminacyjnym głównej nagrody był towarzyski mecz Polski z Litwą – ostatni sprawdzian naszych kadrowiczów przed wylotem na mistrzostwa świata do Rosji. Test reprezentacji wypadł okazale – Polacy zaprezentowali kilka ciekawych akcji i zwyciężyli 4:0 po dwóch golach Lewandowskiego i po jednym Kownackiego oraz Błaszczykowskiego.

Główna impreza piłkarska dla fanów futbolu
 „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej jest od 12 lat firma Tymbark. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 mln dzieci. Spośród nich, dla wielu jest to pierwszy etap piłkarskiej przygody. Zapisy do kolejnej, XIX edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, która rozegrana zostanie w roku szkolnym 2018/2019, ruszą na przełomie czerwca i lipca. Szczegóły będą dostępne na oficjalnej stronie rozgrywek – www.zpodworkanastadion.pl oraz na www.laczynaspilka.pl.


 
Artykuł przygotowany pod patronatem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
Autor: