Wszyscy byli odwróceni. Demokracje zachodnie a wartości i Zagłada

W ubiegłym roku Instytut Pamięci Narodowej stworzył świetny film animowany „Niezwyciężeni”, który obejrzało w sieci kilka milionów osób na świecie. Pojawia się w nim Jan Karski stojący przed skrytą w cieniu gigantyczną postacią, siedzącą na krześle jak na tronie. Widzimy, że to najpotężniejszy człowiek na globie, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt. Karski wyciąga do niego rękę ze swym raportem opisującym eksterminację narodu żydowskiego. Wtedy powoli krzesło-tron i prezydent zaczynają się odwracać od bezradnego małego Polaka.


My, Polacy, potrafimy – do pewnego stopnia oczywiście – zrozumieć skierowaną przeciwko naszemu narodowi jadowitą nienawiść i okrucieństwo Niemców. Pojmujemy bezduszną, zimną chęć wyniszczenia Polaków, którą od wieków prezentuje Rosja. Ale największy problem mamy nie z wrogami, lecz ze sprzymierzeńcami. Nie umieliśmy zrozumieć obłudy i zakłamania Francuzów, Anglików czy Amerykanów.

Polska naiwność i dwójmyślenie
Polscy politycy po dziecinnemu naiwni, po norwidowsku mający „tak za tak – nie za nie, bez światło-cienia”, brali brytyjskie i francuskie gwarancje z marca 1939 r. za udzielone w dobrej wierze. Polscy żołnierze krwawili we wrześniu pod przytłaczającą przewagą wroga, wytężając słuch, czy aby francuskie działa nie grzmią, ostrzeliwując Berlin, wytężając wzrok w poszukiwaniu angielskich samolotów gromiących Luftwaffe. Polacy ginący w 1940 r. w obronie Francji i w bitwie o Wielką Brytanię wierzyli, że giną za wolność ich, ale i za wolność swoją, że gdy przyjdzie pora, ci, których bronimy my, będą bronić nas. Polacy cierpiący pod okupacją niemiecką i sowiecką ufali, że gdy przywódcy demokratycznego świata podpisujący Deklarację Atlantycką na pokładzie pancernika „Prince of Wales” mówiąc, że „zastanawiali się nad niebezpieczeństwami grożącymi cywilizacji świata ze strony polityki dążącej do panowania wojskowego opartego na podboju, na którą to drogę wstąpił hitlerowski...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: