Orbán: Polska i Węgry to dwa wieczyste dęby. Odwiedziliśmy naszych przyjaciół po raz szósty

To było wspólne święto Węgrów i Polaków, którzy w Budapeszcie wzięli udział w obchodach 170. rocznicy wybuchu Wiosny Ludów. – Witam naszych polskich przyjaciół. Nasza wspólnota jest naturalna, a jej źródłem jest to, że trzymamy się razem – usłyszały od premiera Wiktora Orbána tysiące uczestników Wielkiego Wyjazdu na Węgry, organizowanego przez kluby „Gazety Polskiej”.


Zaczęło się pod budapeszteńskim pomnikiem Józefa Bema, na placu jego imienia. To tu, w miejscu ważnym zarówno dla Węgrów, jak i dla Polaków, zebrał się wielotysięczny tłum uczestników wspólnych uroczystości, organizowanych przez CÖF-CÖKA-CET oraz kluby „Gazety Polskiej”. – Serdecznie witam naszych polskich przyjaciół na Węgrzech. „Nie lękajcie się” – powiedział na swojej mszy inicjacyjnej Jan Paweł II. Chyba te słowa często padały też z ust generała Józefa Bema, który w latach 1848 i 1849 prowadził do walki o węgierską wolność swe oddziały – mówił prezes CÖF Laszlo Csizmadia. Głos zabrał również Tomasz Sakiewicz, a zgromadzonym odczytano skierowany do Węgrów list premiera RP Mateusza Morawieckiego, który patronował Wielkiemu Wyjazdowi. „Stanowimy dla siebie bezprecedensową podporę w trudnych momentach, nasza przyjaźń i wzajemny szacunek umacniają się jeszcze bardziej” – napisał premier Morawiecki.

Wzruszający był także moment, gdy Mária Wittner, bohaterka rewolucji ’56 roku, przekazała Tomaszowi Sakiewiczowi symboliczną, własnoręcznie wykonaną flagę Polski. Mária Wittner nauczyła się haftować w więzieniu, do którego po 1956 r. wtrącili ja komuniści. „To wtedy narodził się pomysł haftowania i wręczania flag, symboli naszej walki” – mówiła w rozmowie z „Gazetą Polską” jeszcze w 2014 r.

Następnie wielotysięczny, polsko-węgierski tłum wyruszył w Marszu Pokoju na plac Lajosa Kossutha pod węgierski parlament, na główną część uroczystości. Polacy byli na trasie witani przez Węgrów, których obecność przybyszów znad Wisły już nie dziwiła, ale – jak za...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: