[BEZPIECZNE FERIE] Policja radzi, jak zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci

Ferie to czas wyjazdów w góry, uprawiania różnych sportów zimowych, ale także wypoczynek i zabawa w miejscu zamieszkania. To równocześnie czas, kiedy szczególnie należy zadbać o bezpieczeństwo naszych podopiecznych. ROZMOWA Z MŁ. ASPIRANTEM ANTONIM RZECZKOWSKIM Z BIURA KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ KGP.

*Na co powinni zwrócić uwagę rodzice, którzy wybierają zorganizowany wypoczynek dla swoich dzieci?
Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z ofertą organizatora. Sprawdzić m.in. czy jest zarejestrowany w kuratorium oświaty. Taką informację znajdziemy na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl. Dowiemy się, czy organizator jest wiarygodny, a jego działania kontrolowane przez kuratorium oświaty, straż pożarną oraz służby sanitarne. Warto również poczytać opinie w Internecie. Najlepiej wybierać wycieczki z polecenia. Pamiętajmy, żeby kierować się jakością usług, a nie tylko ceną. Ponadto należy zweryfikować opiekunów, zarówno ich liczbę (według prawa: 1 opiekun na 15 dzieci), jak i to, czy posiadają odpowiednie kwalifikacje do opiekowania się naszymi pociechami.
Bardzo ważne jest sprawdzenie firmy przewozowej. Powinna ona posiadać zezwolenie na krajowy przewóz osób oraz dysponować autokarami zastępczymi w razie jakichkolwiek awarii. Warto również poprosić o podstawowe parametry pojazdu (markę pojazdu, przebieg, informację o pasach bezpieczeństwa) oraz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym. Sprawdzić należy również stan techniczny pojazdu bezpośrednio przed wyjazdem dzieci na stacji kontroli. Na stronach internetowych komend wojewódzkich i Komendy Stołecznej Policji oraz na stronie Komendy Głównej Policji można znaleźć wykazy punktów kontroli autokarów, gdzie policja sprawdzi ich stan techniczny oraz trzeźwość kierowcy.

*Jakie porady rodzice powinni przekazać dzieciom, które wybierają się na wypoczynek?
Rodzice powinni przed wyjazdem znaleźć czas, żeby porozmawiać z dzieckiem i zwrócić mu uwagę na kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim w autokarze należy zachować spokój. W trakcie pobytu na wyjeździe osobą decydującą jest opiekun i jego poleceń należy słuchać. Nie wolno nigdy bez zezwolenia oddalać się od grupy oraz trzeba zawsze zwracać uwagę na to, co się dzieje wokół, np. przy przechodzeniu przez jezdnię. Jako rodzice natomiast możemy przygotować dziecko na pobyt tak, żeby mogło czuć się bezpiecznie i swobodnie. Należy wyposażyć je w telefon lub kartę do telefonu, która ułatwi kontakt z rodzicem i opiekunami. Zapisać na kartce podstawowe informacje z jego danymi oraz adresem i numerem telefonu zimowiska i opiekuna. Trzeba swoją pociechę również zaopatrzyć w niezbędną ilość pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że dziecko, które będzie miało przy sobie wartościowe przedmioty i dużo gotówki, narażamy na niebezpieczeństwo kradzieży. Warto również ustalić z dzieckiem sposób kontaktu (jeżeli nie będzie miało telefonu komórkowego) i poinformować je, że gdyby potrzebowało się z nami skontaktować, to zawsze może poprosić wychowawcę o pomoc.

*Jak zadbać o bezpieczne dotarcie dziecka na miejsce zimowego wypoczynku?
Dzieci o zasadach bezpieczeństwa w trakcie podróży powinny zostać poinformowane jeszcze przed wyjazdem. Jeżeli chodzi o transport zorganizowany, ważne jest, żeby dzieci podczas jazdy nie chodziły po autokarze, nie wychylały się przez okna, nie opierały się o drzwi i nie skakały po siedzeniach. Stwarza to zagrożenie nie tylko dla nich samych, ale dodatkowo rozprasza uwagę kierowcy. Jeżeli autokar posiada pasy bezpieczeństwa, zarówno kierowca, jak i pasażerowie, muszą być zapięci. Pamiętajmy, że postoje można organizować tylko w miejscach, które są do tego przeznaczone, czyli najlepiej na wyznaczonych do tego celu parkingach. Dzieci muszą mieć możliwość bezpiecznego wysiadania i wsiadania do pojazdu. Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo wpływ mają wszyscy uczestnicy wyjazdu. Każdy swoim zachowaniem musi dawać przykład. Również kierowcy powinni trzymać się dozwolonych prędkości i pod żadnym pozorem nie powinni rozmawiać przez telefon.
Jeżeli chodzi o transport indywidualny, najważniejszą zasadą jest przestrzeganie prędkości. Zwłaszcza wyjeżdżając gdzieś w okresie ferii, trzeba dostosować się do panujących warunków zarówno atmosferycznych, jak i drogowych. Ważne jest również, by kierowca był wypoczęty. Pasażerowie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci podróżować w fotelikach. Przed podróżą samochód powinien być sprawdzony.

*Większość dzieci spędza ferie w miejscu zamieszkania, jak tam dbać o ich bezpieczeństwo?
Przede wszystkim należy zapewnić dzieciom opiekę zaufanej osoby. Najlepiej zostawić na wszelki wypadek klucze u sąsiada oraz w widocznym miejscu w domu zapisać numery do opiekunów oraz numery alarmowe: 997 (policja), 998 (straż pożarna), 999 (pogotowie ratunkowe). Zwróćmy dzieciom uwagę, żeby zawsze zamykać drzwi od wewnątrz oraz pod żadnym pozorem nie wpuszczać do domu osób obcych. Warto również poświęcić trochę czasu dzieciom na rozmowę o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w domu oraz na zewnątrz. Nie powinny one włączać żadnych sprzętów kuchennych, żelazka, posługiwać się nożami czy innymi ostrymi przedmiotami. Przy zabawie na zewnątrz powinny zwracać uwagę na zasady poruszania się pieszych po drogach. Trzeba też dzieci wyposażyć w elementy odblaskowe. Przypomnijmy również naszym pociechom to, że nie wolno na sankach zjeżdżać w pobliżu drogi i zbiorników wodnych. Na łyżwach natomiast można jeździć tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach. Pamiętajmy, aby kulig organizować w miejscach bezpiecznych, poza drogami publicznymi i nie doczepiać sanek do samochodów (policja każdego roku odnotowuje wypadki, do których dochodzi na skutek takich zachowań).
Dodatkowe porady można znaleźć na stronie www.policja.pl oraz na stronie programu o bezpieczeństwie dzieci – Akademia Bezpiecznego Puchatka www.akademiapuchatka.pl.


 
Artykuł przygotowany pod patronatem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.