Cichy złodziej kości. Osteoporoza to problem starzejącego się społeczeństwa

Ponieważ osteoporoza nie boli, złamanie jest często pierwszym zauważalnym objawem choroby. W Polsce problem ten dotyczy ponad 2 mln osób, głównie kobiet.

„Cichy złodziej kości”, „tykająca bomba” czy po prostu „cicha epidemia” – to niektóre z określeń osteoporozy, jednej z najczęstszych chorób współczesnego społeczeństwa. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta z wiekiem. Dochodzi wówczas do obniżenia gęstości mineralnej kości i ich zrzeszotnienia. Co to oznacza w praktyce? Kości stają się kruche i podatne na złamania.

Osteoporoza to przede wszystkim choroba kobiet. Po menopauzie są narażone na zachorowanie nawet cztery razy bardziej niż mężczyźni. To skutki negatywnego wpływu nagłego obniżenia poziomu estrogenów na metabolizm kostny. Na zachorowania narażona jest co czwarta kobieta powyżej 60 roku życia i co druga, która przekroczyła 70 lat. Z szacunków przedstawionych przez Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji wynika, że około 21 proc. Polek choruje na osteoporozę, a u ponad 40 proc. stwierdzono osteopenię, czyli zmniejszoną mineralną gęstość kości.

Ta choroba nie boli, bolą dopiero złamania. U osoby chorej na osteoporozę nawet lekki uraz, który u człowieka zdrowego skończyłby się np. na siniaku, może doprowadzić do złamania.

W 2010 r. w Polsce było 2 mln osób chorych na osteoporozę – informuje Instytut. „Złamania osteoporotyczne są najczęściej zlokalizowane w miejscach typowych, takich jak: kręgosłup (58 proc.), bliższy koniec kości udowej (70 proc.), nasada dalsza kości promieniowej (80 proc.), bliższy koniec kości ramiennej (75 proc.). Konsekwencje złamań osteoporotycznych są groźne i niedoceniane. Stanowią przyczynę niesprawności, kalectwa, a nawet śmierci” – czytamy w raporcie. Najcięższe jest jednak złamanie bliższego końca kości udowej – po takim złamaniu co piąta kobieta i co czwarty mężczyzna umiera w ciągu roku. Blisko połowa pacjentów, którzy przeżyją, doświadcza trwałego...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: