Układ księdza Sowy i przyjaciół. Interesy, a nie „gadka-szmatka”

Politycy Platformy Obywatelskiej – wystraszeni tym, że nowa taśma z „Sowy” nie jest ostatnią, jaka ujrzy światło dziennie – ogłosili, że była to „gadka-szmatka na imieninach”. Kolega ks. Kazimierza Sowy z TVN, Andrzej Morozowski, poszedł dalej i stwierdził, że „na taśmach nie ma nic kompromitującego”. Czyżby? Oto jak wyglądał małopolski układ ks. Sowy i przyjaciół.

Od początku afery taśmowej minęły trzy lata. Czterogodzinne nagranie, jakie 11 czerwca zostało wyemitowane w TVP Info, to pierwszy przypadek, gdy rozmowę opublikowano w całości. Nie było praktycznie żadnych fragmentów obyczajowych czy na tyle prywatnych, by trzeba je było wyciąć. Uczestnicy spotkania: Włodzimierz Karpiński – wówczas minister skarbu państwa, gen. Marian Janicki – szef BOR, Paweł Graś – pierwszy sekretarz PO i rzecznik rządu Donalda Tuska, Jerzy Mazgaj – biznesmen i osobisty krawiec polityków PO, Rafał Baniak – wiceminister skarbu państwa, Zbigniew Rynasiewicz – wiceminister infrastruktury, śp. Tomasz Tomczykiewicz – wiceminister gospodarki oraz wzór „postępowego” księdza, publicysta TVN – Kazimierz Sowa nie wymieniali się poglądami, ideami, pomysłami na Polskę. Nie spierali się o to, co jest lepsze dla obywateli. Ustawiali interesy i ustalali z ks. Sową, jak podporządkować biskupów rządzącej partii.
7 lutego 2014 r. panowie świętują imieniny gen. Janickiego. W tym czasie w Małopolsce funkcjonuje silny układ towarzysko-polityczno-biznesowy, do którego należą bohaterowie nagrania: ks. Kazimierz Sowa, Jerzy Mazgaj, Marian Janicki oraz ci, o których albo z którymi przez telefon panowie rozmawiają: Tomasz Szczypiński, Andrzej Zdebski, Andrzej Wyrobiec oraz Aleksander Grad. Na zarejestrowanym spotkaniu u „Sowy i przyjaciół” biesiadnicy nie ukrywają satysfakcji z dogranych „deali”. „Kaziu, żyjemy”, „Jurek zapierd**lił taki temat, że żyjemy”. Taśma jest zapisem chwili – tego, jak pewnie czuła się PO w siódmym roku swoich rządów.

Kto jest kim w...
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: