Sprzęt dla Obrony Terytorialnej coraz bliżej. Polska zbrojeniówka gotowa do realizacji zamówień

6 kwietnia br. szef resortu obrony Antoni Macierewicz spotkał się z przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego. Rozmowy dotyczyły wyposażenia dla nowo formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej.

Głównym dostawcą sprzętu i uzbrojenia dla żołnierzy obrony terytorialnej będzie Polska Grupa Zbrojeniowa. Podczas spotkania z ministrem Antonim Macierewiczem zakłady z Grupy PGZ zaprezentowały szeroką ofertę dla nowej formacji wojskowej. Swoje produkty ministrowi oraz Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesławowi Kukule, który również uczestniczył w spotkaniu, zaprezentowały m.in. Przemysłowe Centrum Optyki SA, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o., Fabryka Broni „Łucznik” – Radom sp. z o.o., Zakłady Mechaniczne „Tarnów” SA, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne SA, Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” SA, Zakłady Metalowe Dezamet SA, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA, Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 SA, Jelcz sp. z o.o., Maskpol SA oraz Mesko SA. Jak powiedział szef resortu obrony, przedstawiciele Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej spotykają się średnio co miesiąc, żeby prowadzić uzgodnienia, dotyczące sprzętu dla nowej formacji.

– Jeżeli chodzi o to indywidualne wyposażenie żołnierza, ono jest uzgodnione, jeżeli chodzi o pozostałe rodzaje sprzętu, dzisiaj postawiono nam bardzo jasny próg czasowy ze strony zakładów: do czerwca mają być zamówienia, wtedy termin tegoroczny, przyszłoroczny zostanie dotrzymany. Myślę, że tak się stanie – powiedział szef MON w rozmowie z dziennikarzami.

Minister Antoni Macierewicz poinformował, że do Wojsk Obrony Terytorialnej zgłosiło się już ponad 17 tys. ochotników, z czego 6,5 tys. na ścianie wschodniej. Szef resortu obrony podkreślił, że 1,5 tys. przyszłych żołnierzy obrony terytorialnej już przechodzi proces wprowadzania do jednostek.

Podsumowując spotkanie z przedstawicielami przemysłu, gen. Wiesław Kukuła powiedział, że Wojska Obrony Terytorialnej będą wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który wejdzie także na wyposażenie wojsk operacyjnych.

Polski przemysł obronny jest przygotowany do realizacji zamówień na produkcję sprzętu i uzbrojenia dla nowo formowanego rodzaju Sił Zbrojnych RP, a szeroka oferta i wysoka jakość produktów spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA gwarantuje, że polskie Wojska Obrony Terytorialnej będą należały do najlepiej wyposażonych tego rodzaju formacji na świecie.

Zgodnie z planem resortu obrony, Wojska Obrony Terytorialnej już w 2018 roku będą liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, zaś w 2019 roku – 53 tysiące.
 
Artykuł przygotowany przez redakcję przy współpracy z PGZ SA
Autor: