Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

REKREACJA I ZDROWIE \ Czas z rodziną na świeżym powietrzu. Na piknik, marsz!

foto. Mrs Brown/Pixabay
foto. Mrs Brown/Pixabay
Lato, coraz wyższe temperatury, wolny czas. Doskonałą formą jego spędzania jest rodzinny piknik na łonie natury. Aby był udany, należy pamiętać jednak o kilku zasadach, do których należy się zastosować

Imprezy na powietrzu były modne już w starożytności, trend ten utrzymywał się przez setki lat. Dziś piknik jest niezwykle popularną formą spędzania wolnego czasu w Stanach Zjednoczonych, jednak i w Polsce biesiadowanie na łonie natury ma spore, z roku na rok rosnące grono fanów. Nic dziwnego. Bliskość lasu, wody, górzyste tereny – bodaj główną (obok spędzania czasu na świeżym powietrzu) zaletą pikniku jest swoboda w wyborze miejsca jego organizacji. To od nas zależy, czy na piknik udajemy się pieszo, rowerem czy samochodem. Sami decydujemy, czy wolimy bliskość gór, wody czy leśną polanę. – Osobiście uwielbiam czas w lesie bądź nad niewielkim zbiornikiem wodnym. Nie ma lepszej formy spędzenia czasu z rodziną – mówi „Gazecie Polskiej” Przemek, który przynajmniej trzy razy w roku spędza czas na pikniku. – Z żoną i dziećmi jeździmy do lasu na początku i końcu wakacji. Wtedy korzystam z samochodu. Trzeci wypad to męskie spotkanie w gronie przyjaciół ze studiów, wówczas korzystamy z rowerów, czasem imprezę na świeżym powietrzu poprzedza pieszy rajd – mówi nasz rozmówca.

Uwaga na osy!
Aby nasz wypad był udany, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie zaopatrzenie. Chodzi nie tylko o jedzenie, lecz także o sposób jego przechowywania. Jeśli oprócz suchego prowiantu chcemy pałaszować kiełbasę z ogniska, jeść rzeczy łatwo psujące się, warto skorzystać z turystycznej lodówki bądź torby termicznej, zachowującej przez długi czas temperaturę produktu. Podczas wypoczynku na świeżym powietrzu nieodzowne jest korzystanie z plastikowych naczyń i sztućców. Jeżeli nie wyobrażasz sobie pikniku bez grillowania, wybierz mały i lekki grill przenośny, najlepiej z przykryciem. Zaopatrz się również w tacki aluminiowe lub folię spożywczą oraz zapałki i węgiel drzewny.
Warto też pamiętać o bezpieczeństwie. Organizując grilla, upewnij się, że w wybranym miejscu nie ma zakazu rozniecania ognia. Pijąc napoje, szczególnie słodkie, uważaj na osy i pszczoły. Owady te uwielbiają słodki smak, a nasza nieuwaga może doprowadzić do użądlenia, które – szczególnie w przypadku dzieci i alergików – może mieć bardzo groźne skutki. Dlatego pijąc z butelki, należy po każdym łyku zakrywać ją kapslem, a w przypadku picia z plastikowego kubka – nakładką. Nie zapominajmy o higienie i czystości! Chusteczki, papierowe ręczniki i serwetki przydadzą się do wytarcia, przetarcia, otarcia – rąk, nosa, buzi i naczyń. Nie zapomnijmy też o workach na śmieci! Zostawmy po sobie porządek. Żel antybakteryjny lub chusteczki dezynfekujące przydadzą się tam, gdzie nie ma bieżącej wody. Ręce przepłuczesz też zwykłą wodą mineralną. Zabierz koniecznie środki odstraszające komary, meszki i mrówki. W torbie pakowanej na piknik nie może też zabraknąć kremu z filtrem UV, który ochroni skórę przed poparzeniami słonecznymi.
Jeżeli impreza ma przesunąć się do późnych godzin nocnych, warto zaopatrzyć się w rozświetlające ciemności ogrodowe lampiony, a także zatroszczyć się o to, by koc, na którym siedzimy, miał od spodu warstwę izolacyjną chroniącą przed wilgocią.

Z apteczką w koszu piknikowym
Jeśli na piknik wybieramy się samochodem, możemy pozwolić sobie na swego rodzaju „luksusy”. Oprócz zwykłego koca możemy zmieścić w aucie turystyczne krzesełka, leżaki, stoliki, poduszki itd. Trudniej o to będzie przy podróży rowerowej bądź pieszej, jednak te ostatnie zapewniają nam zdrowy ruch na świeżym powietrzu. Niezależnie od formy dotarcia na miejsce pikniku, należy zadbać o środki bezpieczeństwa. Od lat z roku na rok coraz większym problemem są kleszcze, których ukąszenia mogą być groźne dla naszego zdrowia. Aby uniknąć zagrożenia, szczególnie w lesie, należy zadbać o nakrycie głowy oraz zakrycie jak największej powierzchni ciała oraz skorzystać z preparatów odstraszających kleszcze. Ich zapach sprawia, że dla pajęczaków stajemy się „niewidzialni”. Aby bezpiecznie i komfortowo spędzić czas na pikniku, konieczna jest odpowiednio zaopatrzona apteczka.
Muszą się w niej znaleźć: woda utleniona, środek na oparzenia i maść łagodząca obrzęki po ugryzieniach owadów, a także standardowe wyposażenie apteczki samochodowej: opatrunki, nożyczki, koc izotermiczny, gumowe rękawiczki, maseczka do sztucznego oddychania.

Bezpieczna rekreacja
Po biesiadzie warto rozruszać mięśnie. Doskonałym sportem na rodzinnym pikniku jest gra w mini-siatkówkę, badmintona, bieg po lesie. Nad wodą idealną formą rekreacji jest pływanie, tu jednak bezwzględnie należy pamiętać o bezpieczeństwie. Wybierajmy kąpieliska strzeżone, gdzie pływać będziemy pod okiem ratownika. Szanujmy wodę – nie przeszacujmy swoich możliwości. I – przede wszystkim – nie wchodźmy do wody po alkoholu. Może się to okazać śmiertelnie groźne. Po wysiłku fizycznym można też ożywić szare komórki – zagrać w gry planszowe bądź edukacyjne. To doskonała forma spędzania czasu szczególnie z dziećmi, dla których edukacyjna zabawa na świeżym powietrzu stanowi doskonałe wsparcie intelektualnego rozwoju.
Stosując się do wymienionych zasad, możemy mieć pewność, że wypoczynek na świeżym powietrzu będzie dla nas wspaniałym, niezapomnianym przeżyciem i świetną formą spędzenia wolnego czasu.

W najbliższym czasie przygotujemy dla naszych Czytelników sondę, w której pytać będziemy o profilaktykę zdrowia, ubezpieczenia zdrowotne oraz inne zagadnienia związane z własnym zdrowiem. Chcących włączyć się w grono respondentów, zachęcamy do zgłoszenia się do naszej bazy.
Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS
Materiał powstał pod patronatem PZU zdrowie