Wilcze gniazdo czyli o polskiej twierdzy Sienkiewicza

Wilcze gniazdo czyli o polskiej twierdzy Sienkiewicza (foto. Nowości Ilustrowane nr 49 XI 1916)
Ależ nam teraz brakuje Sienkiewicza! W sensie pewnej idei, metafory, ducha, którego winniśmy w wolnym państwie mieć. I w znaczeniu konkretnym – jak go strasznie brakuje w wychowaniu następnych pokoleń.

Byłem ostatnio w Muzeum Wilanowskim. Szukałem portretu Teofili Sobieskiej, o której pisałem do poprzedniego numeru „Gazety Polskiej”. Już na początku stanąłem oczarowany, gdyż zwiedzanie zaczyna się od galerii portretu trumiennego. Niezwykłe wizerunki malowane na blasze wiszą tam jeden obok drugiego, tworząc sanktuarium dawno odeszłych Sarmatów. Nagle odezwała się do mnie starsza pani, która pilnowała tej właśnie części wystawy. Zaczęła opowiadać o obrazach z pasją i miłością, wskazując mi kolejne twarze. A w końcu powiedziała: „Widzi pan, to była dopiero Polska! Wtedy! A teraz? Co się dzieje teraz?”.
Dostęp do artykułów:
DRUKUJ
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.