Wilcze gniazdo czyli o polskiej twierdzy Sienkiewicza

Wilcze gniazdo czyli o polskiej twierdzy Sienkiewicza (foto. Nowości Ilustrowane nr 49 XI 1916)
Ależ nam teraz brakuje Sienkiewicza! W sensie pewnej idei, metafory, ducha, którego winniśmy w wolnym państwie mieć. I w znaczeniu konkretnym – jak go strasznie brakuje w wychowaniu następnych pokoleń.

Byłem ostatnio w Muzeum Wilanowskim. Szukałem portretu Teofili Sobieskiej, o której pisałem do poprzedniego numeru „Gazety Polskiej”. Już na początku stanąłem oczarowany, gdyż zwiedzanie zaczyna się od galerii portretu trumiennego. Niezwykłe wizerunki malowane na blasze wiszą tam jeden obok drugiego, tworząc sanktuarium dawno odeszłych Sarmatów. Nagle odezwała się do mnie starsza pani, która pilnowała tej właśnie części wystawy. Zaczęła opowiadać o obrazach z pasją i miłością, wskazując mi kolejne twarze. A w końcu powiedziała: „Widzi pan, to była dopiero Polska! Wtedy! A teraz? Co się dzieje teraz?”.
Dostęp do artykułów:
DRUKUJ
Opinie użytkowników

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

Jakże bliskie mi są słowa pana Tomasza! Książki czytane na głos w gronie rodzinnym! Powiew dzieciństwa, szkoła patriotyzmu nie wprost nazywana, ale przekazywana, z miłości - do Boga i Ojczyzny, w umiłowaniu symboli narodowych i świętych Pańskich. Ten artykuł to miód na serce zatroskane o Ojczyznę. I problem z młodym pokoleniem - jak zachęcić , jak wskazać dobrą książkę w zalewającej nas powodzi śmieci : książkowych, filmowych, jak zaszczepić zafascynowanie historią, która szkoła depcze i poniewiera.........

Panu Tomaszowi dziękuję : Bóg zapłać !

Prośba jest o to, by wpisać więcej tagów, dzięki którym artykuł można by znaleźć. W tej chwili w ogóle się nie ujawnia w wyszukiwarce, gdy się wpisuje tag "Henryk Sienkiewicz".

żeby się dobrze pozycjonowało w tytule powinno być nazwisko Sienkieiwcza. Tagi w tym systemie służą nie do pozycjonowania tylko do wskazywania na inne artykuły o tej samej tematyce, czyli oznakowane przynajmniej jednym takim samym tagiem. Stąd dział: Na ten temat.
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku cisteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.