“Bełżec” – świadectwo zagłady | Gazeta Polska - Strefa Wolnego Słowa

“Bełżec” – świadectwo zagłady

“Bełżec” – świadectwo zagłady (foto. Piotr Ferenc-Chudy)
17 marca mija 70. rocznica pierwszej deportacji polskich Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, który był jednym z trzech – obok Sobiboru i Treblinki – takich miejsc ulokowanych na terytorium Generalnego Gubernatorstwa.

20 stycznia 1942 r. podczas konferencji w Wannsee nazistowskie Niemcy zrezygnowały z wyznaczania nowych, odległych terenów do deportacji Żydów i podjęły decyzję o ich zagładzie. Realizacją tego postanowienia była Akcja Reinhardt, którą zorganizowały w latach 1942–1943. Stanowiła ona zasadniczą część „ostatecznego rozwiązania” kwestii żydowskiej w Europie.

W celu przeprowadzenia akcji naziści utworzyli trzy ośrodki zagłady, które ulokowali w miejscowościach Bełżec, Sobibór i Treblinka – na rubieżach Generalnego Gubernatorstwa. Zginęło w nich ok. 1,6 mln Żydów, z czego ponad 90 proc. stanowili Żydzi polscy.

Dostęp do artykułów: ZALOGUJ SIĘ lub Wykup prenumeratę

DRUKUJ
Opinie użytkowników

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

Czekamy teraz na film o Natzweiler obozie koncentracyjnym we Francji tych autorów.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku cisteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.