Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Cykl edukacyjny „Finansowe vademecum”

Fotolia
Fotolia

W piątkowej „Gazecie Polskiej Codziennie” 28. odsłona cyklu, dotycząca oferty PKO Banku Polskiego dla klientów indywidualnych. Materiał o szerokim walorze edukacyjnym został przygotowany przez redakcję we współpracy z PKO Bankiem Polskim.

W kolejnym odcinku naszego cyklu skupiamy się na zagadnieniach związanych z kartami płatniczymi. Omawiamy krótko historię kart płatniczych w Polsce i informujemy o zmianach technologicznych, które pozwoliły na wprowadzenie nowych form płatności za ich pomocą (takich jak m.in. płatności zbliżeniowe) i zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania karty, którą można się posłużyć płacąc za zakupy w internecie.
Opisujemy, jakie udogodnienia wprowadził  dla posiadaczy swoich kart kredytowych PKO Bank Polski, którego klienci wybierając formę płatności „Płacę z iPKO”, dokonają zapłaty bezpośrednio z karty kredytowej.
O tych i o innych udoskonaleniach piszemy w piątkowym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie” w materiale pt. „Warto płacić kartą”
 
Często płacisz w sieci? Pamiętaj o limitach.
Zarządzane limitami płatności jest proste i nie zabiera wiele czasu, a w znacznym stopniu zabezpiecza użytkownika konta na wypadek nieuczciwych działań w sieci, na które może być narażony. Każdy posiadacz rachunku bankowego powinien wypracować sobie nawyk kontrolowania limitów transakcji. Gdy zaś trafi się sytuacja nagłej potrzeby zmiany limitu, można ją przeprowadzić w dowolny sposób – w serwisie internetowym lub telefonicznie korzystając z pomocy konsultanta infolinii.
Możliwość zarządzania limitami operacji dokonywanych w ramach rachunku bankowego czy rachunku karty kredytowej jest ważnym narzędziem bezpiecznego bankowania. Taką możliwość mają korzystający z serwisów internetowych PKO Banku Polskiego w odniesieniu do rachunku, kart debetowych i kredytowych. Znając swoje możliwości finansowe i skłonność do płacenia w internecie, posiadacz konta powinien odpowiednio ustalić wysokość limitów transakcji i na bieżąco je zmieniać odpowiednio do potrzeb.
Sposób, w jaki można to osiągnąć, jest prosty. W zależności od częstotliwości wykonywania płatności sprawdzamy ich kwoty w określonym przedziale czasu, np. przez miesiąc. Korzystając z historii rachunku, znajdujemy w tym okresie kilka (np. 3), największych kwot transakcji tego rodzaju, dla którego określany jest limit dzienny (np. płatność elektroniczna, płatność kartą itp.), wiedząc, która z tych płatności potencjalnie może się powtórzyć w kolejnym miesiącu, ustalamy odpowiednio limit dzienny dla tego rodzaju transakcji. To zajmuje ledwie kilka minut a znacząco podnosi bezpieczeństwo naszych zakupów zarówno w sieci jak i punktach naziemnych.
 
 
 
 
 
 

Partnerem wydania cyklu Finansowe Vademecum jest PKO Bank Polski. Patronem medialnym cyklu jest niezalezna.pl oraz „Gazeta Polska"