Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Od „Krabów” do szerszej współpracy. Seul kusi wojskową technologią

OBRONA NARODOWA [KOREA POŁUDNIOWA]
Wysoko rozwinięty przemysł zbrojeniowy oraz sukcesywne wprowadzanie przez Seul innowacyjnych rozwiązań w sferze obronnej potwierdzają, że Polska powinna bardziej zacieśnić współpracę z Koreą Płd. – jednym z kluczowych producentów broni na świecie.


Flagowym przykładem współpracy zbrojeniowej między Polską a Koreą Południową jest umowa z 2014 r. między Hutą Stalowa Wola SA (HSW SA) a przedsiębiorstwem Hanwha Techwin (ówczesnym Samsung Techwin) na implementację podwozi południowokoreańskich dział samobieżnych „K9-Thunder” do polskich armatohaubic „Krab”. Na mocy wspomnianego porozumienia dostarczono w tym roku podwozia do pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego „Regina”, składającego się z 24 armatohaubic, które latem br. weszły w uzbrojenie 11. Mazurskiego Pułku Artylerii. Dzięki specjalnej licencji technologicznej kolejne 96 podwozi produkuje wspomniana wyżej HSW SA.

Podczas tegorocznej XXV edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Korea Południowa zaprezentowała wiele innowacyjnych rozwiązań zbrojeniowych, które mogą być interesujące z punktu widzenia modernizacji technicznej polskiej armii. Warto w tym miejscu wspomnieć m.in. o hybrydowym połączeniu granatnika z karabinem, czyli broni ręcznej K11. Używana m.in. przez południowokoreańskie służby specjalne broń charakteryzuje się wspólnym systemem celowniczym i zintegrowanym układem odpalającym. Ponadto obsługuje kilka typów naboi, w zależności od prowadzonego działania, co nadaje jej uniwersalny charakter. W magazynkach mieści się jednocześnie 30 naboi karabinkowych i 5 granatnikowych. W porównaniu ze swoim poprzednikiem, zmodernizowany K11 jest lżejszy o kilogram, co znacząco wpływa na komfort obsługi.

Ciekawie prezentuje się również południowokoreańska amfibia K21. Uzbrojony w armatę kal. 40 mm oraz karabin kal. 7,62 mm 25-tonowy pojazd gąsienicowy może z powodzeniem prowadzić ostrzał zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Optymalną prędkość poruszania (70 km\h na lądzie) zapewnia dziesięciocylindrowy silnik o mocy 750 KM.

Innym interesującym produktem z Korei Południowej jest dwumodułowa wyrzutnia niekierowanych rakiet „Chunmoo”, umożliwiająca jednoczesne wystrzelenie 6 pocisków kal. 239 mm i 20 pocisków kal. 130 mm o zasięgu odpowiednio do 160 i 80 km. Opracowana w 2014 r. i wdrożona rok później do południowokoreańskiej armii wyrzutnia „Chunmoo” ceniona jest za elastyczność taktyczną oraz możliwość precyzyjnego i szybkiego unieszkodliwienia artylerii wroga.

 
Patron działku Obrona Narodowa: Polska Grupa Zbrojeniowa
Autor: