Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

WSZĘDZIE ZNANE I LUBIANE. SMACZNE, WARTOŚCIOWE, ŁATWE DO PRZYGOTOWANIA

JaStra / pixabay
JaStra / pixabay

TRADYCJE [MAKARONY]
Dania na bazie makaronu to jedne z najbardziej popularnych potraw na świecie. Nic więc dziwnego, że makaron doczekał się nawet swojego święta. Znawcy podkreślają, że jest co świętować – doliczono się ponad 300 gatunków i kształtów makaronu.



25 października to Światowy Dzień Makaronu. Ustanowiony w 1995 r. w Rzymie przez World Pasta Congress jest międzynarodowym świętem promującym spożywanie tego produktu jako wartościowego i bardzo smacznego. Jako jeden z rodzajów przetworów zbożowych makarony są niezwykłe zarówno ze względu na swoje właściwości żywieniowe, jak i niebywałą wręcz użyteczność. Makarony to produkt, z którego można przygotować sałatki i zapiekanki. To również świetny dodatek lub baza do drugiego dania czy zup. Można z nich zaserwować nawet deser. Poprawiają sylwetkę i samopoczucie Makarony, jako produkty zbożowe, zawierają cenne węglowodany złożone, które dzięki stopniowemu przetwarzaniu przez organizm ułatwiają utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi. A to właśnie ona jest wyłącznym źródłem energii dla układu nerwowego. W najnowszej piramidzie zdrowego żywienia Instytutu Żywności i Żywienia produkty zbożowe znajdują ważne miejsce, zaraz po aktywności sportowej oraz warzywach i owocach. Powinny one stanowić dla człowieka główne źródło energii i być składnikiem każdego posiłku.


Wbrew krążącej opinii makarony wcale nie są tuczące. Można je bez obawy jeść, gdyż dzięki odpowiedniej zawartości węglowodanów złożonych pozostawiają na długo uczucie sytości, co pozwala ograniczyć ilość spożywanego jedzenia. Najlepsze są te przyrządzane na sposób al dente, czyli na lekko twardo. Warto również zwrócić uwagę na dużą popularność makaronów pełnoziarnistych, takich jak np. Lubella Pełne Ziarno. W makaronach znajdziemy też cenny aminokwas – tryptofan, odpowiedzialny za produkcję hormonu szczęścia – serotoniny. Dania na bazie makaronu mogą więc mieć wpływ nawet na poprawę naszego samopoczucia. Makaron jest kluczowym składnikiem wielu tradycyjnych wzorców żywieniowych, m.in. naukowo potwierdzonej diety śródziemnomorskiej. Rolę, jaką pełni w kuchni świata, zawdzięcza głównie łatwości, z jaką można go przygotować przy użyciu sezonowych regionalnych dodatków. Dzięki temu pod każdą szerokością geograficzną możemy spróbować makaronowych dań przygotowanych zgodnie ze zwyczajami danego miejsca, zarówno na słono, jak i na słodko.


Makaron na każdym polskim stole
W Polsce makaron jest także bardzo popularnym produktem wśród konsumentów. Czym kierują się Polacy, wybierając makaron? Najważniejsze kryteria to: sprawdzony producent, kształt, a także smak, jakość i cena. Na postrzeganie jakościowe makaronu wpływają kwestie jego oceny przed (kolor, kształt, spękanie) i po ugotowaniu (utrzymanie kształtu, kolor, twardość, elastyczność, przywieranie do garnka i niesklejanie się). Makaron stosujemy do zup – tutaj króluje rosół i pomidorowa, a co za tym idzie dużą popularnością cieszą się makarony jajeczne np. Lubella Jajeczna. Coraz częściej na bazie makaronu przygotowujemy drugie dania – dominującą pozycję odgrywają tutaj kształty takie jak spaghetti, świderki czy penne. Przykładowo tylko Lubella w swojej ofercie ma około 30 rodzajów makaronu. Na popularność makaronów na polskim stole wpływają nie tylko działania promocyjne, ale też edukacyjne. W tym roku odbędzie się już trzecia edycja programu edukacyjnego o roli produktów zbożowych w diecie: „Lubella inspiruje i edukuje”, który skierowany jest do wszystkich uczniów i nauczycieli klas VI–VII szkół podstawowych oraz II–III szkół gimnazjalnych w Polsce. Jego celem jest pokazanie, jak powinien wyglądać prawidłowo skomponowany posiłek, jaką rolę odgrywają w nim przetwory zbożowe oraz jak właściwe odżywianie wpływa na nasze zdrowie i sprawność fizyczną.


Porady kulinarne
Przygotowując danie na bazie makaronu, warto stosować się do pewnych zasad, aby podczas przygotowania makaron nie stracił cennych właściwości, a przyrządzone danie było smaczne i stanowiło powód do dumy.

• Gotując wodę na makaron, pamiętaj, by posolić ją dopiero, gdy będzie wrząca. Posolona wcześniej potrzebuje więcej czasu, aby się zagotować. Makaron nie powinien się tłoczyć w garnku. Najlepiej 100 g makaronu gotować w 1l wody. Do gotowania 400 g produktu wybierz większy garnek i ok. 4 l wody. Makaron będzie się swobodnie poruszał, równo się ugotuje i się nie poskleja. Pamiętaj także, aby makaron mieszać podczas gotowania. Nie należy zbyt długo gotować makaronu, aby nie tracić jego dobrego smaku i składników odżywczych. Podczas przygotowywania potraw z makaronem pamiętaj, by ugotowanego makaronu nie podgrzewać z sosem na patelni, gdyż może się on rozgotować. Sos musi być na tyle gęsty, by od razu oblepił ugotowany makaron.

• Dania z makaronu podawaj w podgrzanych głębokich talerzach. Dzięki temu nie wystygną przedwcześnie i zachowają pełnię smaku.



 

Artykuł przygotowany pod patronatem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.