[Parowozjada w Chabówce] Poznajmy dawną kolej. Połączenie edukacji i zabawy przybliża historię kolei

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Foto: 
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
PKP Cargo, największy w Polsce i drugi w UE operator przewozów kolejowych, organizuje w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce koło Rabki XIII Edycję Parowozjady. Podczas imprezy pt. „Tajemnice dawnej kolei” będzie można podziwiać zabytkowe parowozy i wagony, odbyć podróż pociągiem retro, zobaczyć kabinę maszynisty oraz obejrzeć współzawodnictwo drużyn trakcyjnych.

Kulminacją tegorocznego Lata z Parowozami, zainaugurowanego 1 czerwca, jest XXIII edycja Parowozjady, która odbędzie się 18 i 19 sierpnia. W tych dniach organizator zaprasza wszystkich miłośników kolei do Chabówki. W specjalnym przejeździe, który rozpocznie się w sobotę o g. 13., uczestniczyć będą parowozy gospodarzy (m.in. OKz32-2, Ty42-107 czy TKt48-191), wśród których nie zabraknie również zabytkowych egzemplarzy. Ze słowackiego Klubu Miłośników Kolei w Popradzie przyjedzie 477.013, a z wrocławskiego Klubu Sympatyków Kolei TKh05353. Najdalszą trasę pokona cieszący się olbrzymią popularnością wśród fanów kolei Pt47-67, który przybędzie z Parowozowni Wolsztyn. Można będzie zobaczyć również lokomotywy spalinowe SN61-168, SM30-211 i SM42-1006. Goście będą mogli podziwiać nie tylko parowozy, ale również wiele zabytkowych składów pociągów. Wyjątkową perełką jest najstarszy w Polsce parowóz z 1878 r.

Dla gości Parawozjady, a zwłaszcza dla dzieci, PKP CARGO przygotowało również bogaty program edukacyjny oraz zabawy i występy artystyczne. W specjalnej strefie historyczno-edukacyjnej czeka wystawa o dziedzictwie kolejowym w Polsce, archiwalne filmy dokumentalne o tematyce kolejowej oraz konkurs wiedzy o historii kolei. Nie lada atrakcją będzie przygotowany specjalnie dla najmłodszych symulator jazdy lokomotywy elektrycznej. Każdy chętny będzie mógł spróbować sił jako maszynista. – Przygotowany przez nas program tegorocznej Parowozjady poprzez połączenie edukacji i zabawy przybliża historię kolei, z którą chcemy zapoznać zwłaszcza młode pokolenie i zaszczepić w nim kultywowanie kolejowych tradycji – powiedział Maciej Libiszewski, prezes zarządu PKP CARGO.

Organizatorzy zachęcają uczestników Parowozjady do skorzystania z dojazdu do Chabówki specjalnie przygotowanymi pociągami retro, które będą kursowały z Kasiny Wielkiej przez Rabkę Zdrój i z Nowego Targu. Z Krakowa do Chabówki będzie można dojechać zwykłymi pociągami. W sobotę dla gości przygotowana zostanie możliwość podróży po malowniczej okolicy pociągami retro na trasie Chabówka–Rabka Zaryte–Chabówka. Także w niedzielę kursować będą pociągi retro, lecz na trasie: Chabówka–Mszana Dolna–Chabówka. Tego dnia atrakcją będą przejażdżki po terenie Skansenu w kabinie maszynisty oraz cieszące się olbrzymim zainteresowaniem zawody drużyn trakcyjnych i parowozów.

Szczegóły na temat Parowozjady na stronie: www.skansenchabowka.pl, a o całej tegorocznej edycji „Lata z parowozami” na: www.latozparowazami.pl.

 
Patronat nad wydarzeniem objęły „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie” oraz portal Niezalezna.pl