PGZ \ 2017 – To będzie bardzo pracowity rok. Nowe wyzwania zbrojeniówki

Miniony rok był bardzo dobry dla polskiego przemysłu obronnego. Świadczy o tym podpisanie największego kontraktu w historii krajowej zbrojeniówki na dywizjonowe moduły ogniowe „REGINA” oraz fakt, że resort obrony kierowany przez Antoniego Macierewicza po raz pierwszy od wielu lat w pełni zrealizował budżet na modernizację wojska. A jaki będzie kolejny?

– Stoją przed nami wyzwania nie mniejsze niż w roku ubiegłym – podkreśla prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Arkadiusz Siwko. – Zadania, które jeszcze w 2015 roku wyznaczył nam minister Antoni Macierewicz, nie zmieniły się. Będziemy kontynuować ratowanie polskiego przemysłu zbrojeniowego i stoczniowego oraz działania mające na celu zabezpieczenie udziału naszych fabryk w procesie modernizacji wojska – dodaje szef narodowego koncernu obronnego.
Ważne zadanie, jakie rok 2017 przynosi dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej, to m.in. wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzbrojenie i sprzęt. Już w listopadzie ub.r. szef PGZ deklarował, że Grupa będzie gotowa do rozpoczęcia dostaw w styczniu. Teraz zaś prezes zarządu Arkadiusz Siwko tę deklarację podtrzymuje, oceniając, że konieczna będzie synchronizacja pracy wielu fabryk rozsianych w Polsce. Obrona Terytorialna, czyli piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP, potrzebować będzie kompleksowego wyposażenia: od umundurowania, przez indywidualne wyposażenie w broń i odzież ochronną, aż po środki transportu i bezzałogowe statki powietrzne.

Dobra kontynuacja
Jak ocenia szef PGZ S.A., pierwsze pozytywne skutki konsolidacji polskiej zbrojeniówki już się pojawiły, a rok 2017 oznacza kontynuację wielu procesów zarządczych, które Grupie udało się uruchomić w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Trwają prace nad pełną konsolidacją sektora stoczniowego oraz integracją działań zakładów PGZ S.A., zajmujących się produkcją i serwisowaniem sprzętu w zbliżonych obszarach.
Jedną z ważniejszych kwestii będzie też zabezpieczenie udziału polskiego przemysłu obronnego w projektach śmigłowcowych. Zarząd PGZ S.A. deklaruje, że w tym obszarze jest gotowy do kooperacji z każdym partnerem, jeżeli tylko spełnione zostaną warunki partnerskiej współpracy. Jak zapowiadało Ministerstwo Obrony Narodowej, procedura na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej RP już ruszyła w ramach pilnej potrzeby operacyjnej.

Kolejne programy dla wojska
Jednym z najważniejszych programów, których realizacja rozpocznie się w 2017 roku, będzie program obrony powietrznej średniego zasięgu o kryptonimie „WISŁA”.  Polska Grupa Zbrojeniowa już w ub.r. podpisała dwa listy intencyjne z amerykańskim koncernem Raytheon Company, który jest dostawcą systemu Patriot. Pierwszy z nich zakłada, że jeżeli resort obrony zdecyduje się na rakiety Patriot, 50 proc. produkcji trafi do zakładów Grupy PGZ. Drugi dodatkowo przewiduje ulokowanie w ocalonej od upadłości fabryce Autosan produkcji specjalnych kontenerów na potrzeby systemu.
– Wstępne negocjacje ze stroną amerykańską to jeden z większych sukcesów, jakie Polska Grupa Zbrojeniowa odniosła w 2016 r. Zawdzięczamy to przede wszystkim determinacji Ministerstwa Obrony Narodowej, które udzieliło nam wsparcia w negocjacjach. Jestem przekonany, że w tym roku zobaczymy tego efekty – podkreśla Arkadiusz Siwko, szef Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
W 2017 roku rozpocznie się realizacja programu wyrzutni rakietowych ziemia–ziemia o kryptonimie „HOMAR”. Będzie to jeden z największych kontraktów artyleryjskich w historii polskiego przemysłu obronnego. Wyrzutnie Homar będą w stanie razić cele oddalone nawet o 300 km. Polska Grupa Zbrojeniowa odgrywa rolę lidera w tym programie, a za produkcję poszczególnych elementów odpowiadać będzie Huta Stalowa Wola, jedna z wiodących spółek z Grupy PGZ S.A.

Miecznik, Kruk, „ORLIK”
Polska Grupa Zbrojeniowa przygotowuje się także do realizacji innych projektów w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Chodzi m.in. o programy dotyczące okrętu obrony wybrzeża Miecznik czy śmigłowca szturmowego Kruk. Koncern wciąż rozwija swoje kompetencje w zakresie produkcji bezzałogowych statków powietrznych, dlatego prezes PGZ S.A. Arkadiusz Siwko deklaruje, że Grupa jest gotowa do realizacji zamówień w ramach programu „ORLIK”, który dotyczy taktycznych dronów średniego zasięgu.

Dla Polski, dla Polaków
– Rok 2017 będzie okresem bardzo ciężkiej i konkretnej pracy dla polskiego przemysłu obronnego – mówi szef Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Jesteśmy strategicznym elementem systemu bezpieczeństwa państwa i chcemy  coraz efektywniej pełnić tę funkcję. To zadanie, które Polskiej Grupie Zbrojeniowej w 2015 roku powierzył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, wciąż jest aktualne. Dokładamy wszelkich starań, by jak najlepiej się z niego wywiązać dla dobra Polski, dobra Polaków – podkreśla Arkadiusz Siwko, prezes PGZ S.A.
Artykuł przygotowany przez redakcję przy współpracy z PGZ S.A.
Autor: